18.7 C

Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: Παράσταση Πίτερς και «Παπ» με αμυντικό ρεσιτάλ στην 3η περίοδο (vid)

Με κορυφαίους τους Παπανικολάου και Πίτερς, ο Ολυμπιακός έπνιξε το Λαύριο στο δεύτερο ημίχρονο δεχόμενος 21 πόντους σε 20 λεπτά για τη 13η σερί νίκη του σε όλες τις διοργανώσεις

Το απαραίτητο… ξεμούδιασμα για τον Ολυμπιακό μετά τον πολύ σκληρό αγώνα με τη Βίρτους το βράδυ της Πέμπτης – δεν συμπληρώθηκαν ούτε 48 ώρες – και πριν από το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ έγινε απέναντι στο Λαύριο.

Μια γκαζιά στο τρίτο δεκάλεπτο (επιμέρους 26-10) ήταν αρκετή σε συνδυασμό με το αμυντικό ρεσιτάλ στο β’ ημίχρονο για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα (84-63) και να συνεχίσει με νίκες στην Basket League και να φτάσει τις 13 διαδοχικές σε όλες τις διοργανώσεις.

Παπανικολάου και Πίτερς με 10 και 19 πόντους αντίστοιχα επιδόθηκαν σε επιθετικό ρεσιτάλ ενώ ο Κάνααν είχε 13 για τον Ολυμπιακό που μπήκε χαλαρός στο πρώτο ημίχρονο και το Λαύριο σημείωσε 42 πόντους σε 20′. Για την ομάδα του Κώστα Μέξα ο Θόρντον σημείωσε 13 και ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Θυμίζουμε πως Λαρεντζάκης και Γουόκαπ παραμένουν τραυματίες όπως και ο Μιλουτίνοφ, ο Γκος προφυλάχθηκε ενώ Μπραζντέικις και Σίκμα έμειναν εκτός καθώς δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός από μακριά με δύο τρίποντα του Κάνααν, ενώ με ένα σερί 8-0 από τα χέρια του Πίτερς οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν στο +9 (20-11) μέσα σε λίγα λεπτά δείχνοντας διάθεση να καθαρίσουν την αναμέτρηση.

Ωστόσο, το Λαύριο με χειριστή τον Μουράτο και τον Χόρχλερ να σκοράρει αρκετά και συνολικά με ένα καλό ποσοστό από μακριά (5/10), έβαλε δύσκολα στους Ερυθρόλευκους που έκαναν αρκετά λάθη καθώς έδειξαν σημάδια χαλάρωσης χωρίς την παραμικρή συγκέντρωση. Παρόλα αυτά το εντυπωσιακό play με πρωταγωνιστή τον Κάνααν έφερε τον Ολυμπιακό στο +2 στο ημίχρονο (42-40).

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρήκε έναν Ολυμπιακό ανάλογα με αυτόν κόντρα στη Βίρτους. Με τους Πίτερς και Παπανικολάου να εκτελούν κυρίως από τα 6,75μ. και με πιεστική άμυνα οι Ερυθρόλευκοι έτρεξαν επιμέρους 26-10 και άνοιξαν τη διαφορά στους 18 πόντους (70-52) για να πάρουν τα πράγματα τον δρόμο τους μια και καλή…

Το Λαύριο φάνηκε πως δεν μπορούσε άλλο να κοντράρει τους Ερυθρόλευκους αφού είχε καταρρεύσει ουσιαστικά από το 28′. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έτρεξαν 15-0 από εκείνο το σημείο για να φτάσουμε στο 75-52 μέσα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Το αρνητικό σερί του Λαυρίου χωρίς σκορ σταμάτησε περίπου 5′ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα με το καλάθι του Χόρχλερ.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού έδωσε χρόνο στον Τανούλη και τους Ροζακέα – Αμπόση, ο Ράιτ προσέφερε φάσεις για highlights και γενικότερα οι Ερυθρόλευκοι έκαναν ένα καλό… ξεμούδιασμα στο δεύτερο μέρος ενόψει του κρίσιμου ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την Πέμπτη στο ΣΕΦ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας – Τζιοπάνος – Δέλλας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/31 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Κάνααν 13 (2/4 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Φαλ 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Παπανικολάου 19 (2/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πίτερς 20 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ράιτ 9 (4/6 δίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Λούντζης 2, Ροζακέας, Πετρούσεφ 4 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2, ΜακΚίσικ 5 (4 ριμπάουντ), Αμπόση

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Μουρ 8 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουράτος 6 (3/4 δίποντα, 4 ασίστ), Γκρόμοβς 5 (5 ριμπάουντ), Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Καστανέδα 8 (2/9 σουτ), Τζάκσον 9 (2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόρχλερ 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, Δεϊμέζης, Βαζούκης