21 C

Οι τέσσερις λέξεις του Μπέλιγχαμ στον Μανθάνο που έφεραν την αποβολή του (vid)

Αυτό που έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο Βαλένθια – Ρεάλ θα το μνημονεύουμε για χρόνια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο Μεστάγια, επέστρεψε από το 0-2 και ισοφάρισε ενώ στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων βρήκε γκολ νίκης. Ο Χιλ Μανθάνο όμως είχε διαφορετική άποψη αφού σφύριξε την ώρα που έβγαινε η σέντρα από τα δεξιά κι έτσι το γκολ του Μπέλιγχαμ δεν μέτρησε ποτέ.

Οι αντιδράσεις των παικτών της «Βασίλισσας» ήταν έντονες, με τον σκόρερ Τζουντ Μπέλιγχαμ να ζητά τον λόγο από τον Ισπανό διαιτητή και τελικά να αποβάλλεται μετά το τελευταίο του σφύριγμα.

Βαλένθια – Ρεάλ 2-2: Ο Μανθάνο σφύριξε λήξη στο γκολ της Βασίλισσας, η οποία έφυγε με βαθμό από το Μεστάγια (vid)

Όπως φαίνεται στο video αλλά και σύμφωνα με τα όσα είπε απορημένος και φανερά εκνευρισμένος ο Κάρλο Αντσελότι στη συνέντευξη Τύπου, η φράση που έφερε την αποβολή του Άγγλου διεθνούς ήταν «Είναι ένα γ@μημέν@ γκολ! Η μπάλα είναι στον αέρα!», με τον Ισπανό ρέφερι να γράφει στο φύλλο αγώνος για «επιθετική στάση και φωνές».