17 C

Premier League: Τριάρα στην επιστροφή Τσιμίκα η Λίβερπουλ, ανατροπή και λύτρωση στο 96′ για Τότεναμ

Η ήττα από την Άρσεναλ ανήκει στο παρελθόν, η τριάρα για τη Λίβερπουλ ανήκει στο παρόν μετά το 3-1 επί της Μπέρνλι και την επιστροφή στις νίκες (αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Κώστας Τσιμίκας που ξεπέρασε τον σοβαρό τραυματισμό του).

Απέναντι σε μια ομάδα που παλεύει για την παραμονή – αλλά δύσκολα θα την επιτύχει – η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο όταν το γκολ του Ζότα βρήκε την απάντηση του Ο’Σέι με καρφωτή κεφαλιά στο 45′.

Με τη σέντρα του δευτέρου μέρους ο Ντίας έκανε το 2-1 και οι ευκαιρίες διαδέχθηκαν τη μία την άλλη μέχρι να πετύχει ο Νούνιες το τρίτο γκολ και να σφραγίσει τη νίκη στο 79′ με ωραία κεφαλιά από τη σέντρα του Έλιοτ.

Με ανατροπή η Τότεναμ επέστρεψε στις νίκες (2-1) απέναντι στην Μπράιτον που συνεχίζει να δίνει τη μάχη της για ευρωπαϊκό εισιτήριο. Οι Γλάροι είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες και να προηγούνται στο 16ο λεπτό με τον Γκρος με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι μετά την παράβαση του Φαν ντε Βεν.

Η εικόνα της Τότεναμ βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος αλλά παρά την ισοφάριση του Σαρ στο 61′, η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι έδειχνε να αντέχει. Τελικά όμως στο 90+6′ ο Τζόνσον που ήρθε από τον πάγκο έκανε το 2-1 στην τελευταία φάση του αγώνα από το γύρισμα του Σον (κάθετη του Μπισουμά στον Κορεάτη) και οι Λονδρέζοι πάτησαν προσωρινά στην τετράδα επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Όσον αφορά στη μάχη της παραμονής, η Σέφιλντ έκανε το μεγάλο «μπαμ» της αγωνιστικής καθώς πανηγύρισε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη (και τρίτη στη σεζόν) με 1-3 στην έδρα της Λούτον για να πιάσει στους 13 βαθμούς την Μπέρνλι. Από την άλλη, η Φούλαμ καθάρισε την Μπόρνμουθ με 3-1 σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον ενώ η Μπρέντφορντ πέρασε από την έδρα της Γουλβς με 0-2 και ξέφυγε στους έξι από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 24ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 10/2

Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 2-0 (71′, 85′ Χάλαντ)

Γουλβς – Μπρέντφορντ 0-2 (35′ Νόργκαρντ, 77′ Τόνεϊ)

Λίβερπουλ – Μπέρνλι 3-1 (31′ Ζότα, 52′ Ντίας, 79′ Νούνιες / 45′ Ο’Σέι)

Λούτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3 (52′ πεν. Μόρις / 30′ Άρτσερ, 36′ πεν. ΜακΑτί, 72′ Βινίσιους)

Τότεναμ – Μπράιτον 2-1 (61′ Σαρ, 90+6′ Τζόνσον / 16′ πεν. Γκρος)

Φούλαμ – Μπόρνμουθ 3-1 (5′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ, 36′, 52′ Μουνίζ / 50′ Σενέσι)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Νιούκαστλ (19:30)