16.1 C

Ουντινέζε – Μίλαν 2-3: Σφαλιάρα στον ρατσισμό με γκολ του Οκαφόρ στο 93′! (vid)

Η Μίλαν απάντησε στον ρατσισμό που δέχθηκε ο Μενιάν στην έδρα της Ουντινέζε με τον καλύτερο τρόπο! Ένα γκολ του Οκαφόρ στο 93′ πάγωσε το Ούντινε και της χάρισε μία σπουδαία νίκη-απάντηση (2-3) σε όλους τους ανεγκέφαλους που επιτέθηκαν ρατσιστικά στον τερματοφύλακα των Ροσονέρι, με την ομάδα του να τον στηρίζει εμπράκτως αποχωρώντας από το γήπεδο για περίπου 10 λεπτά.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές συναισθηματικές εναλλαγές, η ομάδα του Πιόλι κατάφεραν να ανατρέψουν το 2-1 του Τοβέν στο 62′ χάρη στην κεφαλιά του Ελβετού φορ τρία λεπτά πριν τη λήξη, κι ενώ είχε προηγηθεί η πρώτη ανατροπή της βραδιάς από πλευράς γηπεδούχων μετά το προβάδισμα των Μιλανέζων με τον Λόφτους Τσικ από το 31′.

Ο Σάμαρτζιτς απάντησε με ωραίο σλάλομ στο 42′ σε αυτό που ήταν το σκορ ημιχρόνου, για να έρθουν οι Γιόβιτς και Οκαφόρ να «υπογράψουν» μία σπουδαία ανατροπή για την ομάδα τους στην επανάληψη, μία πολύτιμη νίκη που διατηρεί τη Μίλαν σε απόσταση έξι βαθμών από την πρωτοπόρο Ίντερ, που πάντως έχει παιχνίδι λιγότερο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 20/1

Ρόμα – Βερόνα 2-1 (19’ Λουκάκου, 25’ Πελεγκρίνι – 75’ Φολορούνσο)

Ουντινέζε – Μίλαν 2-3 (42′ Σάμαρτζιτς, 62′ Τοβέν / 31′ Λόφτους-Τσικ, 83′ Γιόβιτς, 90+3′ Οκαφόρ)