23.2 C

Ρόμα – Βερόνα 2-1: Ζόρικη νίκη στο ντεμπούτο του Ντε Ρόσι (vid)

Το Ολίμπικο «έβραζε» για δύο λόγους στο παιχνίδι της Ρόμα με τη Βερόνα. Ο πρώτος λόγος ήταν για την αποχώρηση του Ζοσέ Μουρίνιο με το κοινό των Ρωμαίων να αποθεώνει τον Πορτογάλο τεχνικό, αλλά παράλληλα να «αγκαλιάζει» τον Ντανιέλε Ντε Ρόσι στην επιστροφή του στο μέρος που αγαπήθηκε όσο λίγοι.

Ανάμεικτα συναισθήματα, που όμως δεν επηρέασαν την ομάδα στο αγωνιστικό κομμάτι, αφού έκανε το χρέος της και πήρε επαγγελματική νίκη με 2-1 επί της Βερόνα.

Σκόρερ για τους Τζιαλορόσι οι Λουκάκου και Πελεγκρίνι που «χτύπησαν» σε διάστημα 6 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο (19′-25′). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Φολορούνσο με εκπληκτικό γκολ στο 76′ βάζοντας «φωτιά» στο τελευταίο 15λεπτο της αναμέτρησης, δίχως πάντως να αλλάζει κάτι και τη Ρόμα να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο στην εποχή Ντε Ρόσι.