24 C

Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 5-0: Ξέσπασε και πήρε την πρώτη νίκη στο νέο έτος

Έπειτα από τρία σερί ματς χωρίς τρίποντο, έναν αποκλεισμό στο FA Cup και μηδέν νίκες μέσα στο 2024, η Άρσεναλ έσπασε έστω και καθυστερημένα το ρόδι με σχετική άνεση στο Έμιρεϊτς ώστε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να πλησιάσει στους δύο την πρωτοπόρο Λίβερπουλ που δοκιμάζεται την Κυριακή απέναντι στην Μπόρνμουθ.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα σκόρπισε με 5-0 την Κρίσταλ Πάλας με πειστική εμφάνιση και χωρίς να αγχωθεί σε κανένα σημείο του αγώνα.

Σε αυτό βοήθησε το γρήγορο γκολ του Γκάμπριελ στο 11ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ράις από τα αριστερά. Ο Βραζιλιάνος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο πρώτο μέρος – αν και το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Χέντερσον – με το πάρτι να συνεχίζεται στο δεύτερο μέρος και τον Τροσάρ να γράφει το 3-0 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μαρτινέλι με δύο φανταστικά γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα, το πρώτο από την ωραία κάθετη του Ενκέτια στον κενό χώρο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/1

Μπέρνλι – Λούτον 1-1 (36’ Αμντούνι / 90+2’ Μόρις)

Σάββατο 13/1

Τσέλσι – Φούλαμ 1-0 (45+4′ Πάλμερ)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35′ Ίσακ, 37′ Γκόρντον / 26′ Μπερνάρντο Σίλβα, 74′ Ντε Μπρόινε, 90+1′ Μπομπ)

Κυριακή 14/1

Έβερτον – Άστον Βίλα 0-0

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Τότεναμ 2-2 (3′ Χόιλουντ, 40′ Ράσφορντ / 19′ Ριτσάρλισον, 46′ Μπεντανκούρ)

Σάββατο 20/1

Άρσεναλ – Κρίσταλ Πάλας 5-0 (11′ Γκάμπριελ, 37′ αυτ. Χέντερσον, 59′ Τροσάρ, 90+4′, 90+5′ Μαρτινέλι)

Μπρέντφορντ – Νότιγχαμ Φόρεστ (19:30)