27.7 C

Έβερτον – Άστον Βίλα 0-0: Ζαχαρωτά και VAR έβαλαν στοπ στους Χωριάτες

Η Άστον Βίλα παρουσιάστηκε κατώτερη των προσδοκιών στην έδρα της Έβερτον και κόλλησε στο 0-0 με αποτέλεσμα να χάσει την ευκαιρία να πατήσει στην κορυφή της Premier League και να μείνει πίσω από της Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ που έχουν ματς λιγότερο.

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι δεν παρουσίασε το συνηθισμένο πρόσωπο κόντρα στα Ζαχαρωτά και παραλίγο να το πληρώσει στο φινάλε όπου η Έβερτον βρήκε τέρμα αλλά αυτό ακυρώθηκε.

Βέβαια από τη δική της πλευρά βρήκε πολύ νωρίτερα γκολ (18′) με τον Άλεξ Μορένο, το οποίο όμως ακυρώθηκε μέσω VAR για οφσάιντ νωρίτερα στη φάση.

Ο Εμιλιάνο Μαρτίνες ήταν εκεί όταν χρειάστηκε και συγκεκριμένα στο 45′, νικώντας τον Κάλβερτ-Λιούιν σε τετ-α-τετ και έχοντας απάντηση και στη συνέχεια της φάσης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας σε όλο το δεύτερο μέρος, όμως δημιουργικά υστερούσαν.

Η Έβερτον στο 89′ έζησε ότι και η Άστον Βίλα στο πρώτο ημίχρονο, καθώς ο Ντουκουρέ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε. Έτσι, μιας και δεν άλλαξε κάτι στα επόμενα λεπτά, το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 21ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12/1

Μπέρνλι – Λούτον 1-1 (36’ Αμντούνι / 90+2’ Μόρις)

Σάββατο 13/1

Τσέλσι – Φούλαμ 1-0 (45+4′ Πάλμερ)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Σίτι 2-3 (35′ Ίσακ, 37′ Γκόρντον / 26′ Μπερνάρντο Σίλβα, 74′ Ντε Μπρόινε, 90+1′ Μπομπ)