17.8 C

Μαρόκο – Τανζανία 3-0: Με το δεξί στο Κόπα Άφρικα, μπήκε ως αλλαγή ο Ελ Κααμπί

Ιδανικά ξεκίνησε το Μαρόκο τις υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής καθώς αρκετά εύκολα έκαμψε με 3-0 την όποια αντίσταση της Τανζανίας, η οποία δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα και έμοιαζε να έχει αποδεχθεί τη μοίρα της.

Ο Σαΐς άνοιξε το σκορ στο 30ό λεπτό και το 1-0 παρέμεινε ως το 77′ (στο 70′ ο Μιρόσι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για τους φιλοξενούμενους). Ο Ουναχί με φανταστικό πλασέ έκανε το 2-0 στο 77′ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Εν Νεσιρί τελείωσε άψογα το ωραίο γύρισμα του Χακίμι από τα δεξιά για το τελικό 3-0.

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί του Ολυμπιακού πέρασε αντί του σκόρερ Γιουσέφ Εν Νεσιρί στο 81ο λεπτό.

Βασικός για τους Τανζανούς αγωνίστηκε ο Αλί Σαμάτα του ΠΑΟΚ ωστόσο έγινε αλλαγή στο 69ο λεπτό.