16.4 C

Μπούρσασπορ – Εφές 73-83: Νίκη πριν τον Παναθηναϊκό με 30άρα Οτούρου και ανάσες σε Λάρκιν, Πλάις και Μπράιαντ

Με νίκη συνέχισε η πρωτοπόρος στο τουρκικό πρωτάθλημα Ανατολού Εφές, περνώντας από την έδρα της Μπούρσασπορ με 73-83.

Ήταν ένα παιχνίδι που έκρυβε μεγάλες παγίδες για την ομάδα του Ερντέμ Τζαν καθώς ήρθε δύο ημέρες μετά το συγκλονιστικό και ιστορικό ματς με τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη EuroLeague και δύο μέρες πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (9/1).

Παρόλα αυτά η νίκη ήρθε με τον Ντάνιελ Οτούρου να βγαίνει μπροστά και να τελειώνει το παιχνίδι με double-double, σκοράροντας 30 πόντους και μαζεύοντας 11 ριμπάουντ. Επιπλέον μοίρασε και 6 ασίστ.

Ουσιαστικά η Εφές καθάρισε το ματς στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ υπέρ της 12-22 και θα ταξιδέψει για την Αθήνα με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία και με ξεκούραστους τους Λάρκιν, Πλάις και Μπράιαντ που δεν αγωνίστηκαν ούτε λεπτό, την ώρα που ο Ντέρεκ Γουίλις επέστρεψε μετά τον τραυματισμό του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-21, 41-41, 53-63, 73-83