18 C

Ρεάλ – Εφές 130-126: Οι Ισπανοί πήραν το πιο επικό ματς στην ιστορία της Euroleague

Η μπασκετική εποποιία της Μαδρίτης θα μείνει στην ιστορία ως το «πιο επικό ματς στα χρονικά» για τη Euroleague: Μετά από 60 λεπτά και 4 (!) παρατάσεις οι Μαδριλένοι πήραν τη νίκη με «καυτό» Μούσα, σε ένα τρελό παιχνίδι που θα ζήλευαν μέχρι και στο NBA

Αυτό που είδαμε το βράδυ της Παρασκευής -μεσάνυχτα για την ακρίβεια- στη Μαδρίτη, σίγουρα, δεν έχει προηγούμενο στην ιστορία της Εuroleague! Γράφτηκε ιστορία στο απίστευτο, τρομερό -κι όλα τα επίθετα θαυμασμού μαζί- ματς της Ρεάλ με την Εφές, που κρίθηκε υπέρ των Μαδριλένων με το εξωφρενικό σκορ 130-126 στην παράταση, αφού πρώτα είδαμε «τρελά» πράγματα στο παρκέ, ανατροπές, μίξη συναισθημάτων, μεγάλα σουτ και ρυθμό που θύμισε NBA!

Στην 4η παράταση οι «μερένγκες» το καθάρισαν, με τον Μούσα να ολοκληρώνει τον αγώνα με 40 (!) πόντους και 15/20 σουτ, ενώ στον αντίποδα ο Λάρκιν είχε 32 με 60% στο τρίποντο για τους πεισματάρηδες Τούρκους.

Εξωφρενικές μπασκετικές καταστάσεις, σε αυτό που δικαιολογημένα μπορεί να χαρακτηριστεί ως το πιο επικό ματς στην ιστορία της Ευρωλίγκας! Μάλιστα τα ρεκόρ για αυτό το ΙΣΤΟΡΙΚΟ παιχνίδι δεν σταμάτησαν στις 4 παρατάσεις, αλλά και στην έκταση του σκορ, αφού αυτό μέχρι προσφάτως ανήκε στην αναμέτρηση της Φορτιτούντο Μπολόνια με τον Παναθηναϊκό από το 2003-2004, όταν οι Πράσινοι είχαν επικρατήσει με 118-114 μέσα στην Ιταλία.

Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΧΕΖΟΝΙΑ «ΚΛΕΙΔΩΝΕΙ» ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΗΝ 4Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ

Ο ΚΡΟΑΤΗΣ ΤΟ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΜΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΟΥΤ

Συνολικά 256 πόντοι κι ένα «πόσα θέλετε για να μας τρελάνετε» σίγουρα θα ακούστηκε από τις ισπανικές εξέδρες. Το ματς δεν… ήθελε να τελειώσει! Ο Χεζόνια ήταν ο άνθρωπος που κράτησε όρθια τη Ρεάλ στις παρατάσεις, με τον συγκινητικό Λάρκιν (32π., 9 ασίστ) να τα βάζει μόνος του με τα θηρία αλλά να φεύγει ηττημένος.

Εξαιρετικός και ο Τόμσον για την τουρκική ομάδα προσφέροντας 21 πόντους, ενώ για την φοβερή και τρομερή Ρεάλ, που όμως φάνηκε ξανά ότι δεν είναι άτρωτη, πέραν των Χεζόνια – Μούσα, συνείσφεραν αρκετά και οι Καμπάτσο-Ταβάρες με απολαυστικά double-double. Ο πρώτος πρόσθεσε 25 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο δεύτερος είχε 20 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Κάπως έτσι, η Ρεάλ ανέβηκε στο εντυπωσιακό 17-2 και η Εφές έπεσε στο 7-12 αδικώντας τον εαυτό της, αφού έφτασε σε πολλά σημεία κοντά σε μία επική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-18, 38-36, 64-61, 81-81 (κ.α.), 91-91 (1η παρ.), 102-102 (2η παρ.), 130-126.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 5 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 43 λεπτά), Αμπάλδε, Καμπάσο 25 (5/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ σε 47 λεπτά), Χεζόνια 31 (3/7 δίποντα, 7/17 τρίποντα, 4/4 βολές, 12 ριμπάουντ σε 49 λεπτά), Ροντρίγκεθ 2, Πουαριέ 5, Ταβάρες 20 (8/10 δίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα σε 49 λεπτά), Γιουλ, Γιαμπουσέλε 2, Εντιαγέ, Μούσα 40 (13/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8/11 βολές, 8 ασίστ, 46 PIR σε 45 λεπτά)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Τζαν): Λάρκιν 32 (4/11 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 6/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 λάθη), Μπομπουά 10 (4/13 σουτ), Μπράιαντ 13 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμπσον 21 (6/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πλάις 13 (2/6 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Οτούρου 14 (6/10 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Ντάουμ 15 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 32/50 δίποντα, 12/43 τρίποντα, 30/39 βολές, 48 ριμπάουντ (37 αμυντικά – 11 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη, 23 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 31/59 δίποντα, 15/44 τρίποντα, 18/22 βολές, 56 ριμπάουντ (39 αμυντικά – 17 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 15 λάθη, 25 φάουλ