26.1 C

Μαν. Σίτι – Τότεναμ 3-3: Ο Κουλουσέφσκι είπε την τελευταία λέξη στο 90′, οργή στους Πολίτες με τον διαιτητή Χούπερ

Ποδοσφαιρική πανδαισία στο Μάντσεστερ για Σίτι και Τότεναμ, αλλά και ένα απίθανο σφύριγμα στις καθυστερήσεις που ενδέχεται να στέρησε τη νίκη στην ομάδα του Γκουαρδιόλα

Όσοι περίμεναν πληθωρικό παιχνίδι στο Μάντσεστερ ανάμεσα στη Σίτι και στην Τότεναμ, δικαιώθηκαν. Οι Λονδρέζοι άρπαξαν βαθμό σε φανταστικό αγώνα στο δεύτερο μέρος (3-3) ωστόσο οι πρωταθλητές Αγγλίας έχουν παράπονα από τη διαιτησία του Χούπερ με αποκορύφωμα τη φάση όπου ο Γκρίλις φεύγει τετ α τετ κι ο Άγγλος σφυρίζει φάουλ νωρίτερα ενώ αρχικά είχε υποδείξει πλεονέκτημα.

Το χορταστικό ματς βέβαια αφήνει άκρως ικανοποιημένη την Άρσεναλ (1η με 33β.) και τη Λίβερπουλ (2η με 31β.) με τους Πολίτες να μένουν στους 30 βαθμούς και να γνωρίζουν 3η σερί ισοπαλία σε ένα όχι καλό διάστημα με κακή εικόνα μεσοαμυντικά. Από την άλλη, η Τότεναμ πήρε σπουδαίο βαθμό βάσει συνθηκών αλλά παραμένει χωρίς νίκη από τις 27 Οκτωβρίου.

Οι Λονδρέζοι έκαναν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα στον αγώνα όταν στο 6ο λεπτό ο Σον τροφοδοτήθηκε από τον Κουλουσέφσκι στα δεξιά και έκανε την κούρσα για να πλασάρει τον Έντερσον και να γράψει το 0-1.

Παρόλα αυτά στο 9ο λεπτό ο Κορεάτης ήταν μοιραίος καθώς οι Πολίτες ισοφάρισαν με δικό του αυτογκόλ. Ο Σον έγινε έτσι ο πρώτος παίκτης μετά τον Γκάρεθ Μπάρι το 1999 (Άστον Βίλα – Τσάρλτον) που πετυχαίνει γκολ και αυτογκόλ στο πρώτο δεκάλεπτο ενός αγώνα!

Εκεί λειτούργησε το ένστικτο της… αυτοσυντήρησης για την ομάδα του Ποστέκογλου που έδειχνε φοβική και το πλήρωσε στο 31′ όταν ο Φόντεν έκανε την ανατροπή κι ενώ ο Ντοκού είχε δοκάρι από πλεονεκτική θέση.

Με την είσοδο του Χόιμπιεργκ οι Λονδρέζοι ισορρόπησαν κι έγιναν πιο απειλητικοί, μετουσιώνοντας το καλό τους διάστημα σε γκολ ισοφάρισης (2-2) στο 69′ όταν ο Λο Σέλσο βρήκε τον χώρο και πέτυχε ένα φανταστικό γκολ.

Ένα λάθος στη μεσαία γραμμή κι ένα κλέψιμο του Ρόδρι έδωσε την ευκαιρία στους Πολίτες να κάνουν στο 81′ το 3-2 με τον Χάλαντ να γυρίζει από τα δεξιά για τον Γκρίλις που επέστρεψε στα γκολ μετά από 26 αγώνες.

Ξανά όμως η Τότεναμ είχε την απάντηση με τον Τζόνσον να βγάζει φανταστική σέντρα από τα αριστερά και τον Κουλουσέφσκι με άπιαστο άλμα και κεφαλιά-δυναμίτη να γράφει το 3-3 στο 90′.

Το σκορ παρέμεινε ως έχει παρότι οι πρωταθλητές Αγγλίας θα μπορούσαν να βρουν το τέταρτο γκολ. Ο Γκρίλις έφευγε τετ α τετ μετά την πάσα του Χάλαντ που του έκαναν φάουλ αλλά έμεινε όρθιος με τον Χούπερ να δείχνει πλεονέκτημα αλλά την ώρα του τετ α τετ να γυρίζει τη φάση πίσω για φάουλ προκαλώντας την οργή του Γκουαρδιόλα!

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Γκβάρντιολ (87′ Ακέ), Ρόδρι, Ακάντζι, Φόντεν (73′ Λιούις), Σίλβα, Ντοκού (52′ Γκρίλις), Άλβαρες (87′ Κόβατσιτς), Χάλαντ

ΤΟΤΕΝΑΜ (Άγγελος Ποστέκογλου): Βικάριο, Πόρο, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντότζι, Μπισουμά (87′ Ριτσάρλισον), Λο Σέλσο (79′ Σκιπ), Χιλ (46′ Χόιμπιεργκ), Τζόνσον (90+6′ Ντόνλεϊ), Κουλουσέφσκι, Σον

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 2/12

Άρσεναλ – Γουλβς 2-1 (6′ Σάκα, 13′ Έντεγκαρντ / 86′ Κούνια)

Μπέρνλι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 4-0 (1′ Ροντρίγκες, 29′ Μπρουν Λάρσεν, 73′ Αμντουνί, 75′ Κολεόσο)

Μπρέντφορντ – Λούτον 3-1 (49′ Μοπέ, 56′ Μι, 82′ Μπατίστ / 76′ Μπράουν)

Νότιγχαμ – Έβερτον 0-1 (67′ ΜακΝίλ)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (55′ Γκόρντον)

Κυριακή 3/12

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (13′ Κούντους / 53′ Εντουάρ)

Λίβερπουλ – Φούλαμ 4-3 (20′ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 38′ Μακ Άλιστερ, 87′ Έντο, 88′ Αλεξάντερ-Άρνολντ / 24′ Γουίλσον, 45+3′ Τετέ, 80′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ)

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-2 (10′ Σεμένιο, 52′ Σολάνκι / 20′ Μπέιλι, 90′ Γουότκινς)

Τσέλσι – Μπράιτον 3-2 (17′, 65′ πεν. Φερνάντες, 21′ Κόλγουιλ / 43′ Μπουονανότε, 90+2′ Πέδρο)

Μάντσεστερ Σίτι – Τότεναμ 3-3 (9′ αυτ. Σον, 31′ Φόντεν, 81′ Γκρίλις / 6′ Σον, 69′ Λο Σέλσο, 90′ Κουλουσέφσκι)