27.7 C

Τρομερή Λίβερπουλ λύγισε με 4-3 τη Φούλαμ, η Τσέλσι υπέταξε την Μπράιτον στο Λονδίνο

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε η Λίβερπουλ που έδειξε αντίδραση στην αναμέτρηση με τη Φούλαμ στο Άνφιλντ για να φτάσει σε τρίποντο (4-3). Το 2-2 του πρώτου μέρους έδειξε την ισορροπία που υπήρχε στην εικόνα του αγώνα, με τον ομάδα του Μάρκο Σίλβα να παρουσιάζεται εξόχως ανταγωνιστική και με καλές φάσεις στο επιθετικό τρανζίσιον.

Ο Πορτογάλος προπονητής είδε τους παίκτες του να οπισθοχωρούν στο δεύτερο μέρος αλλά μετά το 70′ με τις αλλαγές η ομάδα του άρχισε να ψάχνει το τρίτο γκολ και το βρήκε στο 80′ όταν ο Ντε Κόρντοβα-Ριντ πετάχτηκε με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Κέρνι και νικώντας στον αέρα τον Τσιμίκα έγραψε το 2-3.

Η οπισθοχώρηση όμως κόστισε ακριβά αφού στο 87′ ο Έντο που μετρούσε λίγα λεπτά στο ματς με τρομερό σουτ πέτυχε το 3-3 και ένα λεπτό αργότερα ο Αλεξάντερ-Άρνολντ με δύσκολη εκτέλεση μετά την κεφαλιά του Τσιμίκα (υπήρχε υποψία επιθετικού φάουλ) έκανε το 4-3.

Νίκη με 3-2 απέναντι στην Μπράιτον στο Λονδίνο πανηγύρισε η Τσέλσι. Οι Μπλε έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο 20λεπτο όπου βρήκαν δύο γκολ αλλά οι Γλάροι έδωσαν νέο ενδιαφέρον με το φαλτσαριστό σουτ του Μπουονανότε στο 43′.

Ο Γκάλαχερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στη μεσαία γραμμή και με παίκτη παραπάνω στο 65′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι για να πετύχει ο Ένσο Φερνάντες το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Ο Ζοάο Πέδρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων μείωσε προσωρινά σε 3-2.

Η Γουέστ Χαμ έμεινε στο 1-1 με την Κρίσταλ Πάλας στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου ενώ η Μπόρνμουθ διατηρήθηκε αήττητη για τρίτο σερί παιχνίδι παρότι θα μπορούσε να πάρει μια ακόμα νίκη αλλά η Άστον Βίλα με το γκολ του Γουότκινς στο 90′ (2-2) βρέθηκε στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 14ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 2/12

Άρσεναλ – Γουλβς 2-1 (6′ Σάκα, 13′ Έντεγκαρντ / 86′ Κούνια)

Μπέρνλι – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 4-0 (1′ Ροντρίγκες, 29′ Μπρουν Λάρσεν, 73′ Αμντουνί, 75′ Κολεόσο)

Μπρέντφορντ – Λούτον 3-1 (49′ Μοπέ, 56′ Μι, 82′ Μπατίστ / 76′ Μπράουν)

Νότιγχαμ – Έβερτον 0-1 (67′ ΜακΝίλ)

Νιούκαστλ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (55′ Γκόρντον)

Κυριακή 3/12

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (13′ Κούντους / 53′ Εντουάρ)

Λίβερπουλ – Φούλαμ 4-3 (20′ Αλεξάντερ-Άρνολντ, 38′ Μακ Άλιστερ, 87′ Έντο, 88′ Αλεξάντερ-Άρνολντ / 24′ Γουίλσον, 45+3′ Τετέ, 80′ Ντε Κόρντοβα-Ριντ)

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-2 (10′ Σεμένιο, 52′ Σολάνκι / 20′ Μπέιλι, 90′ Γουότκινς)

Τσέλσι – Μπράιτον 3-2 (17′, 65′ πεν. Φερνάντες, 21′ Κόλγουιλ / 43′ Μπουονανότε, 90+2′ Πέδρο)

Μάντσεστερ Σίτι – Τότεναμ (18:30)