17.7 C

Φοίνικας – Κηφισιά 1-3: Εκδίκηση στη Σύρο και πρόκριση στους «4» του Λιγκ Καπ με game changer τον Μπόγιτς

Η Κηφισιά πήρε εκδίκηση από τον Φοίνικα στη Σύρο για την προ ημερών ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη με ανατροπή νίκησε με 1-3 τους Πειρατές και προκρίθηκε στους «4» του Λιγκ Καπ όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού ΠΑΟΚ – Άθλος Ορεστιάδας.

Οι Συριανοί που είχαν απόντα τον Μπράιαν αγωνίστηκαν με δύο ξένους αλλά παρότι προηγήθηκαν με 1-0 εύκολα, ισοφαρίστηκαν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή με μονό μπλοκ του Μπόγιτς στον Ασπιώτη αφού πρώτα απώλεσαν σετ μπολ οι γηπεδούχοι.

Η σαφώς βελτιωμένη Κηφισιά με καλύτερη ψυχολογία και σπουδαίο μπλοκ άμυνα πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν με εμφανή βελτίωση στην επίθεση.

Ο Μεξικανός Λουίς Μπάκα πέτυχε 25 πόντους αλλά MVP ήταν ο Μπόγιτς που αντικατέστησε τον Σπυριούνη στο δεύτερο σετ και άλλαξε την εικόνα του αγώνα.

Για τον μονοδιάστατο Φοίνικα ο Ασπιώτης ήταν πρώτος σκόρερ με 27 κι ακολούθησε ο Γκόμες με 20.

ΤΑ ΣΕΤ: 1-3 (25-22, 19-25, 25-27, 18-25)

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 2 άσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσους, 52 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ίλιτς): Ντάκα 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Ασπιώτης 27 (25/52 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Γκόμες 20 (17/28 επ., 3 μπλοκ, 47% υπ. – 11% άριστες), Γαλιώτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Μπαρμπούνης 9 (8/25 επ., 1 άσος, 55% υπ. – 9% άριστες), Μανωλάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ., 58% υπ. – 16% άριστες), Κουτσομύτης, Τσαρκάτογλου, Σωνάκης (λ.)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Χριστοφιδέλης): Μπάκα 25 (18/38 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Στιβαχτής 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ρικάρντο 12 (10/20 επ., 2 άσοι, 72% υπ. – 13% άριστες), Σπυριούνης 5 (5/9 επ.), Σπηλιώτης 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Άλβες 7 (4/12 επ., 3 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 67% υπ. – 22% άριστες), Μπόγιτς 17 (13/22 επ., 4 μπλοκ, 48% υπ. – 19% άριστες), Τζάρας