22.8 C

Ολυμπιακός – Άθλος 3-1: Έκανε το 3/3 νικώντας την κούραση, πάλεψαν οι Εβρίτες ως το τέλος

Οι κουρασμένοι Ερυθρόλευκοι έφτασαν σε καθαρή νίκη παρά τη μαχητικότητα που έβγαλαν οι Εβρίτες από τα μισά του τρίτου σετ - Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Βουδούρης που προκάλεσε εντάσεις με τις κακές αποφάσεις του

Το στοίχημα για τον Ολυμπιακό μετά την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League και το τριήμερο με τα διαδοχικά παιχνίδια στη Ρουμανία ήταν να πάρει το τρίποντο καταναλώνοντας όσο το δυνατόν λιγότερη ενέργεια απέναντι στον Άθλο Ορεστιάδας.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας το κατάφεραν (3-1) με τον Παγένκ να μένει εκτός αποστολής (στη θέση του ο Γκουσταβάο) και με τον Ντανιέλ Καστελάνι να πραγματοποιεί αρκετές αλλαγές τόσο στο αρχικό σχήμα (Χανδρινός αντί Κουμεντάκη) όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα (Δαλακούρας, Κομητούδης και Βαϊόπουλος στη θέση των Ιντάλγκο, Τράβιτσα και Τζούριτς αντίστοιχα).

Από την άλλη, οι Εβρίτες γνώρισαν την πρώτη τους ήττα αλλά κρατούν την καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα παρά την απουσία του Βραζιλιάνου μπόμπερ Ρενάν.

Αρνητικός πρωταγωνιστής ο διαιτητής Βουδούρης που έχασε τελείως τον έλεγχο του αγώνα και καθαρές φάσεις προκαλώντας εκνευρισμό.

Οι Ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 1ο σετ (10-15) αλλά με τα σέρβις του Τζούριτς και πρώτο βιολί τον Χανδρινό έτρεξαν επιμέρους 15-4 για να κάνουν το 1-0 και έπειτα διά περιπάτου να φτάσουν στο 2-0 με 25-12.

Το 3ο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να κάνει αλλαγές και να χτίζει σημαντικό σερί αλλά με τη διαφορά στο +8 (14-6) ξέσπασε μια άνευ λόγου ένταση στο φιλέ: o διαιτητής Βουδούρης έβγαλε κόκκινη στον Κομητούδη, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και έτρεξαν σερί που τους επέτρεψε να προσπεράσουν και να βρεθούν εκείνοι στο +3 (20-23) και να φτάσουν σε σετ μπολ (21-24).

Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης έσβησαν τα δύο αλλά όχι και το τρίτο, με τον Άθλο να παίρνει το σετ με επίθεση του Μπέικ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε και ο Ιρανός ακραίος του Άθλου που είχε ήδη ανεβάσει την απόδοσή του, τράβηξε το βάρος της επίθεσης ενώ ο Ολυμπιακός χαλάρωσε επικίνδυνα και βρέθηκε στο -3 σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα (15-18).

Ο Ρίστιτς μετά το τάιμ άουτ του Καστελάνι πήρε άσο στον Τζιάβρα (15-19) αλλά ακολούθησε επιμέρους 6-0 με σέρβις του Κουμεντάκη που πέρασε άρον άρον να συμμαζέψει την κακή υποδοχή. Ο Τζούριτς έδωσε το πρώτο ματς μπολ στον Ολυμπιακό (24-23) κι εκείνος με τριπλό μπλοκ έκλεισε και την αναμέτρηση.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (25-19, 25-12, 23-25, 25-23)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσους, 46 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων ενώ οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν από 11 άσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 15 (11/28 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 12 (3/8 επ., 9 μπλοκ), Χανδρινός 16 (13/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 44% άριστες), Τράβιτσα 3 (1/2 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 11 (7/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 25% υπ. – 25% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 18% υπ. – 9% άριστες), Βαϊόπουλος 2 (2/4 επ.), Γκαράς (λ., 50% υπ. – 50% άριστες), Κομητούδης, Κουμεντάκης 1 (1 άσος), Δαλακούρας 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κρίστιαν Τσιτιγκόι): Αλεξάκης 5 (1/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ράμος 10 (9/21 επ., 1 άσος), Σόρα, Μπέικ 20 (16/38 επ., 4 άσοι, 52% υπ. – 52% άριστες), Ρίστιτς 13 (8/37 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Κωνσταντινίδης 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Συναδινός (λ., 59% υπ. – 53% άριστες), Μποζίδης Π. 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)