27.5 C
Athens

Ολυμπιακός βόλεϊ: Ο όμιλος-φωτιά, το πρόγραμμα και το φορμάτ στο CEV Champions League

Διαβάστε όσα πρέπει να γνωρίζετε για το τι περιμένει τον Ολυμπιακό στο CEV Champions League - Τι ισχύει με την κατάταξη και ποιο το πρόγραμμα του 1ου ομίλου όπου βρίσκονται οι Κυπελλούχοι Ευρώπης

Με το απόλυτο στην προκριματική φάση (τόσο στον 1ο όσο και στον 2ο γύρο) ο Ολυμπιακός επέστρεψε σε ομίλους CEV Champions League και θα βρίσκεται στην ελίτ του ευρωπαϊκού βόλεϊ λίγους μήνες μετά την κατάκτηση του 3ου ευρωπαϊκού τροπαίου του (Challenge Cup).

Οι Ερυθρόλευκοι θα αντιμετωπίσουν την πρωταθλήτρια Ευρώπης (επί τρία συναπτά έτη) Ζάκσα, την πανίσχυρη τούρκικη Ζιράτ του Ματ Άντερσον και τη φιναλίστ του περσινού CEV Cup και πρωταθλήτρια Βελγίου Ροζελάρε.

Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι έχει έξι πολύ δύσκολα παιχνίδια μπροστά της (εντός και εκτός έδρας) αρχής γενομένης από τις 22 Νοεμβρίου (19:00) όπου θα αντιμετωπίσουν τη Ζάκσα στο Κόζλε της Πολωνίας.

Τα εντός έδρας παιχνίδια των Ερυθρόλευκων στο Ρέντη δεν έχουν οριστεί ακόμα σε συγκεκριμένη ημερομηνία ωστόσο οι Κυπελλούχοι Ευρώπης γνωρίζουν πως θα αντιμετωπίσουν τη Ροζελάρε στο Βέλγιο στις 20 Δεκεμβρίου (21:30) και τη Ζιράτ στην Κωνσταντινούπολη στις 17/1/2024.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:

1η αγωνιστική: Ζάκσα – Ολυμπιακός 22/11, 19:30
2η αγωνιστική: Ολυμπιακός – Ροζελάρε 28 ή 29 ή 30/11
3η αγωνιστική: Ολυμπιακός – Ζιράτ 12 ή 13 ή 14/12
4η αγωνιστική: Ροζελάρε – Ολυμπιακός 20/12, 21:30
5η αγωνιστική: Ολυμπιακός – Ζάκσα 9 ή 10 ή 11/1/2024
6η αγωνιστική: Ζιράτ – Ολυμπιακός 17/1/2024, 19:00

Η 1η θέση του ομίλου δίνει απευθείας το εισιτήριο για τη φάση των «8» της διοργάνωσης ενώ οι ομάδες που θα καταλάβουν τη 2η θέση και ο καλύτερος 3ος θα παίξουν στα πλέι οφ με στόχο να περάσουν στους «8».

Οι υπόλοιποι 3οι (4 ομάδες) θα συνεχίσουν στους «8» του CEV Cup και θα αντιμετωπίσουν μια από τις ομάδες της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

1ος όμιλος: Ζάκσα – Ροζελάρε – Ζιράτ – Ολυμπιακός

2ος όμιλος: Τρεντίνο – Ρεσόβια – Τουρ – Λιουμπλιάνα

3ος όμιλος: Μπερλίν – Πιατσέντσα – Χάλκμπανκ – Μπενφίκα

4ος όμιλος: Γιαστρέμπσκι – Λίνεμπουργκ – Μπουντεγιόβιτσε – Γουάγουας ή Παρτιζάν

5ος όμιλος: Λούμπε – Νόλικο Μασέικ – Πράγα – Γκαλάτι

ΕΥΘΕΩΣ με τον Γιώργο Χαλά Γιώργος Χαλάς