23.2 C

Φενέρ – Ολυμπιακός 79-77: Ένα σφύριγμα μακριά από τον άθλο

Ο Ολυμπιακός «έσβησε» το τραγικό πρώτο 10λεπτο παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ στο β' μέρος, αλλά το non call στο καθαρό φάουλ του Μαντάρ στον Γκος στέρησε στους Ερυθρόλευκους να δυνατότητα να στείλουν το ματς στην παράταση

Ο Ολυμπιακός πήγε στην Κωνσταντινούπολη με τα γνωστά προβλήματα (Σίκμα, ΜακΚίσικ), πληγωμένος από τον τρόπο που ηττήθηκε στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό και με ξαφνικό τραυματισμό του Νίκολα Μιλουτίνοφ που έσφιξε τα δόντια για να παίξει με ένεση κόντρα στη Φενέρμπαχτσε.

Οι Ερυθρόλευκοι είχαν να τα βάλουν με κακές αποφάσεις της διαιτησίας σε κάποια καθοριστικά σημεία του αγώνα (π.χ. non call το πεντακάθαρο φάουλ του Μαντάρ στον Γκος όπως μπορεί να δει κανείς στην κεντρική φωτογραφία), έκαναν ένα άσχημο πρώτο ημίχρονο (ειδικά πρώτη περίοδος) αλλά έδειξαν τον χαρακτήρα τους και πάλεψαν για να πάρουν μια νίκη που δεν ήρθε (79-77) με αποτέλεσμα να πέσουν στο 3-3, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να ανεβαίνει στο 5-1.

Φενέρ – Ολυμπιακός: Δείτε το διαιτητικό έγκλημα με το φάουλ του Μαντάρ στον Γκος (vid)

Ο Παπαγιάννης έγινε ο ήρωας της Φενέρ με οχτώ πολύτιμους πόντους στα τελευταία 3′ του πολύ σκληρού αγώνα και έβαλε 15 πόντους, με τον Πιέρ να ακολουθεί με 14 αλλά να έχει αποχωρήσει από το πρώτο μέρος λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Πρώτος σκόρερ με 19 ο Άλεκ Πίτερς για τον Ολυμπιακό, συγκινητικός ο Μιλουτίνοφ που έδωσε μάχες παρά τον τραυματισμό του (12π.), γεμάτο και ουσιαστικό ματς από τον Κάνααν που έβαλε 15 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ χωρίς λάθος: βοήθησε τα μέγιστα και ο Γκος που έχασε το σουτ μετά το καθαρό φάουλ του Μαντάρ στο τέλος.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με εφιαλτικό τρόπο για τους Ερυθρόλευκους που είδαν τη Φενέρ να μπαίνει με ορμή και να ανοίγει τη διαφορά με 3/3 τρίποντα του Πιέρ που έβαλε 14 πόντους αλλά έμεινε μόλις 8′ στο παρκέ καθώς αισθάνθηκε σφίξιμο στη γάμπα. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 11-1, Κάνααν και Πίτερς το πάλεψαν για να ρίξουν τη διαφορά που έφτασε στους 16 (29-13) αλλά ο δρόμος ήταν μακρύς.

Ο Γουόκαπ δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά εκτελεστικά (στο μηδέν μαζί με Παπανικολάου στα 20′), οι Τούρκοι μύριζαν εύκολα το λάθος και έβρισκαν εύκολα καλάθια στον αιφνιδιασμό και έκαναν ό,τι ήθελαν στη ρακέτα με 15/17 δίποντα στο πρώτο μέρος για το +13 (46-33).

Ο… κανονικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο 3ο δεκάλεπτο: σκληρή άμυνα κοντά στο καλάθι και βελτίωση στην περιφέρεια, με τους Ερυθρόλευκους να σκοράρουν με μεγάλη ευκολία αρχικά με Παπανικολάου και τους Κάνααν και Πίτερς να συνεχίζουν, ο πρώτος από μακριά και ο δεύτερος κοντά στο καλάθι για να γίνει με επιμέρους 12-24 το 58-57 και το ματς στον πόντο!

Τα έδωσαν όλα οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αλλά δεν μπορούσαν να περάσουν μπροστά. Παρά τις έξι βολές-δώρο με το ανύπαρκτο φάουλ στην προσπάθεια για τρίποντο του Ντόρσεϊ και το flopping του Γουίλμπεκιν, οι Ερυθρόλευκοι έφτασαν στην ισοφάριση για πρώτη φορά στο ματς στα 3:30 (71-71) με το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ.

Ο Παπαγιάννης όμως εκεί άρχισε να γίνεται κομβικός παράγοντας στην εξέλιξη του αγώνα. Ο Έλληνας σέντερ έβαλε 2/2 τρίποντα, κάρφωσε από κοντά και έκανε το 79-74 (παρέλαβε τη σκυτάλη από τον Μότλεϊ που είχε κάνει ζημιά νωρίτερα), με τον Ολυμπιακό να μένει ζωντανός χάρη στα τρίποντα του Γκος (74-74) και Πίτερς (79-77).

Οι Ερυθρόλευκοι έβγαζαν άμυνα αλλά δεν έπαιρναν το ριμπάουντ, παρόλα αυτά η κατοχή στα 17″ για το τέλος πήγε στον Ολυμπιακό (οι διαιτητές δικαίωσαν τον Μπαρτζώκα για το challenge). Το time out έγινε, οι Ερυθρόλευκοι έκαναν κακή επίθεση και ο Γκος στη λήξη του χρόνου έχασε το σουτ ενώ νωρίτερα έγινε καθαρότατο φάουλ του Μαντάρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρότσα – Νίκολιτς – Πέτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-14, 46-33, 58-57, 79-77

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 23/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 12/14 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά – 6 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/35 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 14/20 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 22 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 10 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Γουίλμπεκιν 7 (1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Χέιζ 9 (4/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πιερ 14 (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκούντουριτς 4 (2/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 8 (2/3 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Καλάθης 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνταρ 6 (2/3 δίποντα), Σεστίνα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (0/1 δίποντο, 0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Γουίλιαμς-Γκος 13 (2/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές), Κάναν 15 (3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (3/3 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπραζντέικις 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές), Πίτερς 19 (7/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μιλουτίνοβ 12 (5/6 δίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ)