18.8 C

Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 1-3: Άντεξε με δέκα και διεύρυνε το αήττητο σερί της

Το αήττητο της Ντόρτμουντ στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζεται για 6η αγωνιστική με 3η σερί νίκη (1-3) στην έδρα της Χόφενχαϊμ.

Στο 18′ μετά από λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων ο Μπραντ έκλεψε σε καίριο σημείο και ο Φίλκρουγκ με πλασέ έκανε το 0-1 για να πανηγυρίσει το πρώτο του γκολ με τους Βεστφαλούς, οι οποίοι πάντως δεν πανηγύρισαν για πολύ.

Κι αυτό γιατί στο 23′ ο Χούμελς χρεώθηκε πέναλτι σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκε πως έκανε φάουλ εκτός περιοχής. Ο Κράμαριτς ανέλαβε την εκτέλεση κι έκανε το 1-1, αλλά ο Ρόις στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έγραψε το 1-2.

Το δεύτερο μέρος μετατράπηκε σε… θρίλερ καθώς ο Μπενσεμπαϊνί αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (71′). Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά, δεν αισθάνθηκαν τον παραμικρό κίνδυνο αλλά δεν βρήκαν γκολ και τιμωρήθηκαν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ρίερσον διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 6ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 29/9

Χόφενχαϊμ – Ντόρτμουντ 1-3 (25′ πεν. Κράμαριτς / 18′ Φίλκρουγκ, 45+3′ Ρόις, 90+5′ Ρίερσον)