22.7 C

Ρόμα – Έμπολι 7-0: Έσπασε το ρόδι με εντυπωσιακό τρόπο (hls)

Η Ρόμα άργησε αλλά έφτασε στην πρώτη νίκη της σεζόν με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, καθώς διέλυσε την Έμπολι με 7-0.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ξεκίνησε άσχημα τη σεζόν και μετρούσε μετά από 3 αγωνιστικές στη Serie A 1 ισοπαλία και 2 ήττες. Ωστόσο η διακοπή φαίνεται πως την έκανε καλό, καθώς επέστρεψε ανανεωμένη και ξέσπασε στην… άτυχη Έμπολι.

Το σκορ μέχρι το 8′ ήταν ήδη στο 2-0 με τέρματα των Ντιμπάλα και Ρενάτο Σάντσες και πριν το τέλος του ημιχρόνου ήρθε και τρίτο τέρμα για τους γηπεδούχους. Ο Ντιμπάλα νωρίς στο δεύτερο μέρος πέτυχε ένα ακόμη τέρμα στο ματς.

Στο τελευταίο κομμάτι του ματς ήρθε το νέο ξέσπασμα της ομάδας του Μουρίνιο, με τον Κριστάντε να κάνει το 5-0 στο 80′ και τον Λουκάκου 2 λεπτά αργότερα ο Λουκάκου άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της Ρόμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 86′ ο Μαντσίνι διαμορφώνοντας το τελικό 7-0.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 4ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 16/9

Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1 (10′, 67′ Βλάχοβιτς, 26′ Κιέζα / 64′ Λουίς Αλμπέρτο)

Ίντερ – Μίλαν 5-1 (5′, 69′ Μιχιταριάν, 38′ Τουράμ, 79′ πεν. Τσαλχάνογλου, 90+3′ Φρατέζι / 57′ Λεάο)

Τζένοα – Νάπολι 2-2 (40′ Μπάνι, 56′ Ρετέγκι / 76′ Ρασπαντόρι, 84′ Πολιτάνο)

Κυριακή 17/9

Κάλιαρι – Ουντινέζε 0-0

Φροζινόνε – Σασουόλο 4-2 (45+4′ πεν. Σεντίρα, 70′, 76′ Ματσιτέλι, 90+6′ Λιρόλα / 7′, 24′ Πιναμόντι)

Μόντσα – Λέτσε 1-1 (24′ Κολπάνι / 3′ πεν. Κρίστοβιτς)

Φιορεντίνα – Αταλάντα 3-2 (35′ Μποναβεντούρα, 45′ Κουάρτα, 76′ Κουαμέ / 20′ Κουπμάινερς, 53′ Λούκμαν)

Ρόμα – Έμπολι 7-0 (2′, 55′ Ντιμπάλα, 8′ Σάντσες, 35′ αυτ. Γκράσι, 80′ Κριστάντε, 82′ Λουκάκου, 86′ Μαντσίνι)