23.3 C

Μακάμπι – Φενέρ 82-78: Οριακή φιλική νίκη για την ομάδα του Κάτας, σε παιχνίδι που ξεκίνησε σε άδειες κερκίδες κι ολοκληρώθηκε με κόσμο

Σε ένα επεισοδιακό ματς κυρίως λόγω της (εξαφανισμένης) άδειας πυροπροστασίας στο κλειστό της Καλλιθέας, η Μακάμπι του Κάτας επικράτησε της Φενέρ του Ιτούδη στις λεπτομέρειες στην πρεμιέρα του Nick Galis International Tournament

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ παρουσιάστηκε ανώτερη στα σημεία της Φενέρμπαχτσε του Δημήτρη Ιτούδη, που άργησε να ξυπνήσει και τελικώς ηττήθηκε με 82-78 στην πρεμιέρα του “Nick Galis International Tournament” στη Ρόδο.

Βέβαια, πέρα από το αγωνιστικό κομμάτι, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον προκλήθηκε μέσα από την απόφαση να διεξαχθεί το παιχνίδι κεκλεισμένων των θυρών λόγω του ότι το κλειστό της Καλλιθέας δεν είχε άδεια πυροπροστασίας, απόφαση που τελικώς άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με τον κόσμο να εισέρχεται μαζικά στις κερκίδες και να παρακολουθεί την εξέλιξη του φιλικού αγώνα μέχρι το φινάλε! Ελλάς το μεγαλείο σου!

Μακάμπι – Φενέρμπαχτσε: Άνοιξαν οι θύρες και μπήκε κόσμος στο κλειστό της Καλλιθέας παρά την αρχική απαγόρευση

Στο αμιγώς αγωνιστικό κομμάτι, οι Ισραηλινοί ήταν ανώτεροι και πιο σταθεροί στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς και γι’ αυτό παρά την επιστροφή των Τούρκων στο τέλος, κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα και ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στο Nick Galis International Tournament που διεξάγεται στη Ρόδο.

Γουέιντ Μπάλντουιν και Λορέντζο Μπράουν ηγήθηκαν στο επιθετικό κομμάτι για τους νικητές, έχοντας πολύτιμη συνεισφορά στον τομέα του σκοραρίσματος, ενώ στον αντίποδα η Φενέρ βασίστηκε κυρίως στις ορέξεις των… Ελλήνων Ντόρσεϊ, Καλάθη και Παπαγιάννη, με τον τελευταίο να πραγματοποιεί ανεπίσημο ντεμπούτο με τη φανέλα της τουρκικής ομάδας αφήνοντας θετικές εντυπώσεις κυρίως με τις ενέργειες του στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-26, 35-43, 61-70, 78-82.