17.8 C

VNL: Ακάθεκτη και χωρίς Στερν η Σλοβενία, οι Πολωνοί άντεξαν και πήραν τη νίκη στο Ρότερνταμ

Παρά την απουσία του τραυματία Τόνσεκ Στερν, η Σλοβενία συνεχίζει νικηφόρα την πορεία της στο VNL με το κλασικό πια σχήμα των τριών ακραίων. Η ομάδα του Τζόρτζε Κρέτσου με ανατροπή επιβλήθηκε με 3-1 της Κούβας (που είχε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση) και αναρριχήθηκε στη 2η θέση της συνολικής βαθμολογίας με 18β. και στο -2 από την πρωτοπόρο Ιαπωνία που πέτυχε την απόλυτη έκπληξη κόντρα στη Βραζιλία.

Ο Κρέτσου έδωσε ανάσες στον Μόζιτς και χρησιμοποίησε τον πρώην ακραίο του Φοίνικα, Ζίγκα Στερν που έκλεισε το ματς με 13 πόντους. Κορυφαίος ο Ούρναουτ με 19 ενώ ο Παγένκ του Ολυμπιακού είχε 6 πόντους με 4/8 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 1 άσο σε 19 σέρβις (μόλις ένα χαμένο).

ΤΑ ΣΕΤ: 3-1 (22-25, 25-15, 25-16, 25-19)

Η Ολλανδία έψαξε τη μεγάλη νίκη στο Ρότερνταμ απέναντι στην Πολωνία, προηγήθηκε με 2-1 σετ αλλά τελικά στις λεπτομέρειες γνώρισε την ήττα με 2-3 και βρίσκεται στην 8η θέση (στην 4η οι Πολωνοί).

Ο Λεόν αγωνίστηκε και πέτυχε με 14 πόντους (13/18 επ.) ενώ για την Ολλανδία του Πιάτσα ο νέος ακραίος του ΠΑΟΚ, Μάρτεν Φαν Γκάρντερεν σημείωσε 10 πόντους με 9/13 επ., 1 μπλοκ και 5 χαμένα σέρβις σε 10 προσπάθειες. Ο πρώην ακραίος της ομάδας του Γιόσκο Μιλενκόσκι, Χάις Γιόρνα σημείωσε 6 πόντους (6/13επ.) ενώ μακράν ο καλύτερος ήταν αναμενόμενα ο Αμπντέλ-Αζίζ με 23 (21/37 επ., 2 άσοι).

ΤΑ ΣΕΤ: 2-3 (25-22, 18-25, 25-18, 22-25, 11-15)