24 C

Η Equipe κάνει λόγο για τρία πέναλτι του Μπάλντοκ στον Εμπαπέ και τα… χώνει στον Λαόθ

Η Equipe τα βάζει με τον διαιτητή του αγώνα της Ελλάδας με τη Γαλλία, διαμαρτυρόμενη για όσα πέναλτι... ζήτησε ο Εμπαπέ

Έντονη κριτική στον Ματέου Λαόθ για τη διαιτησία του στο ματς της Γαλλίας με την Ελλάδα άσκησε η Equipe, η οποία κάνει λόγο για τρία πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο του Μπάλντοκ πάνω στον Κιλιάν Εμπαπέ.

Η Γαλλία επικράτησε δύσκολα της Ελλάδας με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι με τη δεύτερη προσπάθεια του Κιλιάν Εμπαπέ. Ο σταρ της Παρί Σεν Ζερμέν διαμαρτυρήθηκε στο πρώτο μέρος σε τρεις περιπτώσεις για πέναλτι και η Equipe κινείται στην ίδια γραμμή, ασκώντας έντονη κριτική στον Λαόθ.

Μάλιστα το γαλλικό Μέσο κάνει λόγο και για απευθείας κόκκινη στον Μαυροπάνο, για το πέναλτι που έκανε πάνω στον Αντουάν Γκριεζμάν.

Αναλυτικά αναφέρει: «Το VAR επειδή επενέβη μόνο σε περίπτωση προφανούς λάθους, ζήτημα άκρως ερμηνεύσιμο, δεν τόλμησε ούτε να τον κρίνει.

Μάλλον θα είχε ξοδέψει το χρόνο του κάνοντάς το. Δεν έδωσε στο πρώτο μέρος τρία πέναλτι του Μπάλντοκ (2′, 26′, 41′) στον Εμπαπέ, ενώ και την κόκκινη κάρτα θα έπρεπε να την είχε δώσει στο 49ο λεπτό στον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο».