16.7 C

Φενέρ – Εφές 108-66: Ιστορική ισοπέδωση για την ομάδα του Αταμάν στον 1ο ημιτελικό (vid)

Ιστορικός διασυρμός για την Εφές του Αταμάν με τη μεγαλύτερη διαφορά στην ιστορία των ντέρμπι κόντρα στη Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε διέσυρε την Αναντολού Εφές με 108-66 στο πρώτο παιχνίδι της ημιτελικής σειράς του τουρκικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κινδύνευσε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν ο Μπράιαντ έδωσε τον ρυθμό για την Εφές πριν όμως οι γηπεδούχοι τρέξουν ένα επιμέρους 14-0 και κυριαρχήσουν απόλυτα.

Οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν παράτησαν εντελώς την αναμέτρηση και είχαν αποκαρδιωτική εικόνα σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, ενώ στην τέταρτη περίοδο πήραν χρόνο παίκτες που δεν είχαν σχεδόν καθόλου χρόνου συμμετοχής.

Η συγκεκριμένη νίκη είναι η πιο ευρεία στην ιστορία των ντέρμπι των δύο ομάδων, με τον Μότλεϊ να έχει 18 πόντους για τη Φενέρ και τον Χέιζ-Ντέιβις να ακολουθεί με 15. Για την Εφές ο Μπράιαντ είχε 13.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 51-37, 77-54, 108-66