20 C

La Liga: Αγχωτική νίκη στο 89′ για τη Ρεάλ απέναντι στη Ράγιο, γκέλα για τη Σεβίλλη

Εντός έδρας κάπως το παλεύει η Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι λύγισε δύσκολα με 2-1 τη Ράγιο Βαγιεκάνο κι ανέβηκε ξανά στη 2η θέση ενώ επέστρεψε στις νίκες μετά τις δύο σερί ήττες από Μάντσεστερ Σίτι και Βαλένθια.

Ο Καρίμ Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με φανταστικό πλασέ και έφτασε τα 30 γκολ σε όλες τις διοργανώσεις με τη φανέλα της Ρεάλ (σε 42 αναμετρήσεις) όπως συνέβη και τις δύο προηγούμενες χρονιές.

Η ομάδα από το Βαγιέκας δεν το παράτησε πάνω και ισοφάρισε προσωρινά στο 84′ με το πολύ ωραίο σουτ του Ντε Τομάς (τρίτο γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς) χωρίς όμως η χαρά να κρατήσει για πολύ αφού στο 89′ ο Ροντρίγκο με φοβερό πλασέ εκτός περιοχής χάρισε τη νίκη στους Μαδριλένους.

Η Βιγιαρεάλ χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε με 2-0 της Κάντιθ στο Θεράμικα και διατήρησε τις μαθηματικές της ελπίδες για την 4η θέση καθώς είναι στο -5 από τη Ρεάλ Σοσιεδάδ με δύο αγωνιστικές να απομένουν. Ο Τζάκσον σκόραρε στο πρώτο ημίχρονο τα δύο γκολ κι έφτασε τα οχτώ στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Την ίδια ώρα η υποβιβασμένη Έλτσε κράτησε στο 1-1 τη Σεβίλλη και της στέρησε τη δυνατότητα να μπει στις ευρωπαϊκές θέσεις. Το υπέροχο γκολ του Λαμέλα στο 10′ ήρθε να επισκιάσει η απευθείας κόκκινη κάρτα στο Γκουεγέ στο 18′, με τους ουραγούς να αξιοποιούν το αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 25′ να πετυχαίνουν το γκολ της ισοφάρισης με τον Τέτε Μορέντε.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 36ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 23/5

Θέλτα – Τζιρόνα 1-1 (42′ Κάρλες Πέρεθ / 59′ πεν. Στουάνι)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αλμερία 1-0 (45+4′ Κούμπο)

Βαγιαδολίδ – Μπαρτσελόνα 3-1 (2′ αυτ. Κρίστενσεν, 22′ πεν. Λάριν, 75′ Πλάτα / 84′ Λεβαντόφσκι)