24.6 C

Ο Βαφέας κράτησε στις καθυστερήσεις την Κηφισιά σε τροχιά ανόδου, ακόμη μία νίκη για τον Πανσερραϊκό (hls)

Με μεγάλο ήρωα τον Βαφέα που σκόραρε στο 90+5′, η Κηφισιά πέρασε με 1-2 από την έδρα της Παναχαϊκής και παρέμεινε στο +5 από τη 2η Καλλιθέα λίγες στροφές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Η πορεία της Κηφισιάς προς τη Super League δεν σταμάτησε ούτε στην Πάτρα. Η ομάδα των Βορείων Προαστίων μπορεί να τα βρήκε σκούρα, αλλά διατήρησε κεφάλι στη μάχη του πρωταθλήματος και της ανόδου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους φιλοξενούμενους που πήραν προβάδισμα μόλις στο 9′ με μακρινό σουτ του Ταλάλ. Παρόλα αυτά η Παναχαϊκή βρήκε απάντηση πριν το τέλος του ημιχρόνου και ισοφάρισε σε 1-1 στο 32′ με τον Μπουρλάκη να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Το παιχνίδι πήγαινε καρφί προς την ισοπαλία, αλλά ο Βαφέας είχε άλλη γνώμη και με έναν κεραυνό στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα για το τελικό 1-2. Μετά το γκολ που χάρισε τη νίκη στην Κηφισιά υπήρξε μεγάλη ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, η οποία ευτυχώς δεν επεκτάθηκε.

Ο πρωταθλητής Πανσερραϊκός που βρίσκεται ήδη με το μυαλό του στη Super League, επικράτησε εύκολα με 3-1 του Διαγόρα Ρόδου και πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στο σακούλι του.

Ο Κατσαντώνης άνοιξε το σκορ μόλις στο 15′, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι πιο παραγωγικό και για τις δύο ομάδες. Ο Σοφανιός έκανε το 2-0 στο 55′ και ο Αχμέντ Σαΐντ σφράγισε ουσιαστικά τη νίκη στο 77′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με τον Μπούμπα στο 84′ για το τελικό 3-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 26ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Παρασκευή 19/5

Βέροια – ΑΕΛ 1-3 (46′ Μπελεβώνης / 10′, 34′ Τσιριγώτης, 78′ Πεντρόσο)

Αλμωπός Αριδαίας – ΠΑΟΚ Β’ 0-0

Ηρακλής – Ηρακλής Λάρισας 4-1 (27′, 79′ Τομάς, 45+4′ πεν. Άλεξιτς, 60′ Γιουμπιτάνα / 16′ Χατζής)

Θεσπρωτός – Νίκη Βόλου 0-1 (64′ Κάσσος)

Μακεδονικός – Απόλλων Πόντου 1-2 (11′ Λιούμης / 64′ Λαμπίρης, 88′ Εσαλό)

Παναθηναϊκός Β’ – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-2 (30′, 63′ Μπιλάλ / 44′ Βερνάρδος, 86′ Μπάτροβιτς)

Δευτέρα 22/5

Πανσερραϊκός – Διαγόρας 3-1 (15′ Κατσαντώνης, 55′ Σοφιανός, 77′ Σαΐντ / 84′ Μπούμπας)

ΡΕΠΟ: Απόλλων Λάρισας

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟ Ρουφ 1-0 (8′ Μωραΐτης)

Επισκοπή – Προοδευτική 0-3 (44′, 62′ Μπόρζες, 83′ Ευθυμίου)

Ηλιούπολη – Αιγάλεω 2-3 (21′ Άντο, 37′ Μπαστακός / 23′ Κωστανάσιος, 62′, 87′ Μπαστιάνος)

Καλαμάτα – Καλλιθέα 0-1 (76′ Κυνηγόπουλος)

Χανιά – ΟΦ Ιεράπετρας 1-1 (48′ Μάναλης / 45′ Μούλερ)

Παναχαϊκή – Κηφισιά 1-2 (32′ Μπουρλάκης / 9′ Ταλάλ, 90+5′ Βαφέας)

Ολυμπιακός Β’ – ΑΕΚ Β’ 1-1 (41′ Νίκολιτς / 90+4′ Χριστόπουλος)

ΡΕΠΟ: Ηρόδοτος