19.3 C

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 21-19: Η Ένωση έκανε το 1-0 στους τελικούς με πρωταγωνιστή τον Μάτσκεβιτς

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επέστρεψαν από το -6 (17-11) με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ο Μάτσκεβιτς την κατάλληλη στιγμή κατέβασε ρολά και γλίτωσε την ΑΕΚ, η οποία έκανε το 1-0 στους τελικούς της Handball Premier

Ο χαμένος ημιτελικός Κυπέλλου από τον Ολυμπιακό ΣΦΠ / Όμιλο Ξυνή έκανε την ΑΕΚ να ανασυνταχθεί γρήγορα και να φτάσει σε μια αρκετά δύσκολη νίκη με 21-19 στον πρώτο τελικό της Handball Premier στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Οι Κιτρινόμαυροι έκαναν το 1-0 στη σειρά των τελικών απέναντι στον Ολυμπιακό που αντέδρασε με πείσμα στο δεύτερο ημίχρονο και φλέρταρε με ένα μπρέικ που θα του έκανε τη ζωή πιο εύκολη.

Ωστόσο, ο Μάτσκεβιτς την κατάλληλη στιγμή κατέβασε ρολά με σπουδαίες επεμβάσεις (σταμάτησε εις διπλούν τον Παπαβασίλη κι έπιασε το πέναλτι του Δομπρή) και με MVP τον Λευκορώσο η Ένωση έφτασε στη νίκη. Η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό της Ηλιούπολης την Τετάρτη (17/5, 19:30) με τους Ερυθρόλευκους να ψάχνουν την ισοφάριση με τον κόσμο στο πλευρό τους.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκε στην ομάδα του Αλέξη Αλβανού που προηγήθηκε με 2-0 και σταδιακά άνοιξε εύκολα τη διαφορά βρίσκοντας εύκολα διαδρόμους στην επίθεση και σκοράροντας για να πάει στα αποδυτήρια στο +6 (15-9). Στο ίδιο διάστημα οι Ερυθρόλευκοι έχασαν τετ α τετ και πέναλτι με τον Μάτσκεβιτς να δημιουργεί νευρικότητα στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων με τις επεμβάσεις του.

Η διαφορά διατηρήθηκε (17-11) κι εκεί ο Ολυμπιακός άρχισε να σφίγγει την άμυνά του και να τρέχει επιμέρους 0-6 με πρωταγωνιστή τον Παπαβασίλη. Ο Ηλιόπουλος (δεύτερος σκόρερ της ΑΕΚ με πέντετέρματα) βρήκε δύο γκολ στο κρίσιμο διάστημα του αγώνα για να ξεμπλοκάρει την ομάδα του, η οποία βρέθηκε και πίσω στο σκορ (18-19). Ο Ολυμπιακός έχασε τις ευκαιρίες του και ο Κεδέρης στην τελευταία φάση του αγώνα σκόραρε το 21-19 και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα υπέρ του Δικεφάλου.

ΑΕΚ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 21-19

ΤΑ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 4-1, 6-3, 7-4, 10-5, 13-6, 15-9 (ημχ), 17-11, 17-15, 17-17, 18-19, 19-19, 21-19

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Τικ, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 7, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι, Λέμος, Κεδέρης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 1, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούτσκο 2, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ