18.7 C

BCL: Μεγάλη νίκη της Χάποελ επί της Τενερίφης και τελικός για τους Ισραηλινούς

Στο Παλάσιο Ντε Ντεπόρτες Χοσέ Μαρία Μαρτίν Καρπένα, έδρα της Μάλαγα, Τενερίφη και Χάποελ Ιερουσαλήμ τέθηκαν αντιμέτωπες στον πρώτο ημιτελικό του Basketball Champions League.

Στα αγωνιστικά η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με χαμηλό τέμπο για τις δύο ομάδες και τους τυπικά γηπεδούχους της Τενερίφης να έχουν πολύ άσχημο ποσοστό στα τρίποντα με 1/6. Ωστόσο κανένας δεν κατάφερε να ξεφύγει με τους Ισπανούς να μένουν στο +3 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 18-15.

Η δεύτερη περίοδος είχε καλύτερο αγωνιστικό ρυθμό και οι δύο ομάδες είχαν από ένα σερί με τους μεν Ισπανούς να φέρνουν το ματς στο 25-17, τους Ισραηλινούς όμως να ισοφαρίζουν 26-26 και τελικά να καταφέρνουν να πάνε προηγούμενοι στο ημίχρονο με 4 και το σκορ στο 30-34.

Η τρίτη περίοδος έδειξε πως η Χαποέλ Ιερουσαλήμ θα έχει ένα εύκολο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι ως το τέλος. Οι Ισραηλινοί με επιμέρους μικρά σερί έχτισαν διαφορά και βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 15 πόντους (37-52) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Το εκπληκτικό 6/6 τρίποντα ήταν και αυτό που έφερε το εξαιρετικό μομέντουμ στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έκλεισαν τα 30 λεπτά αγώνα στο +10, 42-52.

Ωστόσο η Τενερίφη δεν είχε πει την… τελευταία της λέξη αφού κατάφερε με ένα δικό της εκπληκτικό σερί να μαζέψει την διαφορά και μάλιστα στα μέσα της περιόδου να πάρει και κεφάλι στο σκορ με 59-58. Τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας των Ισπανών και η εξαιρετική τους άμυνα ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι δίνοντας διαστάσεις… θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Εν τέλει η μεγάλη νικήτρια ήταν η Χάποελ Ιερουσαλήμ η οποία επικράτησε με 69-68 και κλείδωσε το εισιτήριο της για τον μεγάλο τελικό εκεί όπου θα περιμένει μια εκ των Ουνικάχα ή Βόννη στον αγώνα που ξεκινάει στις 21:30.

Για τους γηπεδούχους πολύ καλό παιχνίδι έκαναν αλλά δεν ήταν αρκετό οι Χουέρτας 20π., 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και Σερμαντίνι 18π, 6 ριμπάουντ ενώ για τους Ισραηλινούς ξεχώρισε ο Κάρινγκτον με 19 πόντους αλλά και ο Βένε με 15 και 3/3 τρίποντα όσα είχε και ο Μπράουν που τελείωσε το παιχνίδι με 11 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-15, 30-34, 42-52, 68-69

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντόρνεκαμπ 6 (2/6 τρίποντα), Φιτιπάλντο 5 (1/5 τρίποντα), Χουέρτας 20 (9/12 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Σαλίν 3 (1), Σερμαντίνι 18 (7/11 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αμπρομάιτις 4, Μπολμάρο 3 (1), Κουκ 1, Φερνάντεθ 1, Γκέρα 7 (5 ριμπάουντ), Σάστρε

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 19 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Χάνκινς 6 (6 ριμπάουντ), Ράντολφ 12 (1), Σμιθ 2 (5 ασίστ), Βένε 15 (3/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπλέιζερ 2, Μπράουν 11 (3/3 τρίποντα), Κορνέλιους, Μέγερις 1, Σέγκεφ 1