16.4 C

Δεύτερη καλύτερη επίδοση καριέρας για τον Αναστασάκη

Στον πρώτο αγώνα του μετά τη χειρουργική επέμβαση στους κοιλιακούς, ο Μιχάλης Αναστασάκης πέτυχε τη δεύτερη καλύτερη επίδοση της καριέρας του και ξεκίνησε πολύ δυναμικά τη νέα σεζόν.

Ο πρωταθλητής της σφυροβολίας αναδείχθηκε νικητής στο 3ο Αλεξανδρινό μίτινγκ, στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας, με βολή στα 77,42μ., μόλις τριάντα εκατοστά πίσω από το ατομικό του ρεκόρ (77,72μ.).

Ο αθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου, ο οποίος είχε ακόμη βολές στα 72,92μ., 73,31μ., 74,16μ., 72,71μ. και 75,72 μ., βρίσκεται πλέον στο Νο 3 της παγκόσμιας κατάταξης για το 2023.

Τη δεύτερη θέση πήρε ο Ιβάν Μενγκλέμπεη, ο οποίος βελτίωσε το ατομικό του ρεκόρ, ρίχνοντας τη σφύρα στα 74,30 μέτρα. Καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Ορέστης Ντουσάκης, που ακολούθησε με 71,51μ., αλλά και ο Γιάννης Κορακίδης, που ήταν τέταρτος με 70,97μ.