22.6 C

Premier League: Άλμα τίτλου για την ισοπεδωτική Σίτι (4-1 την Άρσεναλ), ανάσα παραμονής για Νότιγχαμ

Το πέμπτο πρωτάθλημα στην εποχή Γκουαρντιόλα είναι πλέον καθοδόν για τη Μάντσεστερ Σίτι, αλλά και το τρίτο σερί για πρώτη φορά στην ιστορία της. Μπορεί οι Πολίτες να είναι δυο βαθμούς πίσω από την Άρσεναλ, ωστόσο ο αποψινός θρίαμβος με 4-1 τους καθιστά απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του 9ου τίτλου τους.

Αυτή η σιγουριά προκύπτει από το γεγονός πως η Σίτι έχει δυο ματς λιγότερα από τους Λονδρέζους και βάσει προγράμματος θεωρείται σχεδόν απίθανο να μην τους προσπεράσει στη συνέχεια.

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, που με την τεράστια κλάση του οδήγησε τη Σίτι σκοράροντας το πρώτο και το τρίτο γκολ και δίνοντας την ασίστ για το 2-0 του Στόουνς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Όλα αυτά κόντρα σε μια Άρσεναλ που εδώ και καιρό δείχνει να καίει λάδια, έχοντας προ πολλού ξεπεράσει το φαινομενικό ταβάνι της στην αρχή της σεζόν.

Όσο για τον Χάλαντ, το γκολ του στο 95′ έσπασε το ρεκόρ του Σαλάχ (σε πρωτάθλημα 38 αγωνιστικών) και πλέον θέλει άλλα δυο για την απόλυτη επίδοση των 34 (σε 42 αγωνιστικές) που μοιράζονται ο Άλαν Σίρερ και ο Άντι Κόουλ!

Η θλιβερή Τσέλσι έχασε ένα ακόμη ματς με ατιμωτικό τρόπο (Μπρέντφορντ), η Λίβερπουλ νίκησε με ανατροπή τη Γουέστ Χαμ ενώ τη δεύτερη σημαντικότερη νίκη της βραδιάς πήρε η Νότιγχαμ, νικώντας επίσης με ανατροπή την Μπράιτον. Η ομάδα του Βαγγέλη Μαρινάκη βγήκε έστω και για έναν βαθμό από τη ζώνη του υποβιβασμού και ετοιμάζεται για μεγάλες μάχες στο φινάλε της Premier League.