12 C

Ευρωπαϊκό Ενόργανης: Η απονομή του χάλκινου μεταλλίου στον εξαιρετικό Πετρούνια (vid)

Ο Λευτέρης είναι φτιαγμένος από χρυσό και πάντοτε κυνηγάει την πρωτιά, ωστόσο κυρίως η εξαιρετική απόδοση του Τούρκου, Αντέμ Ασίλ, και σε δεύτερο βαθμό τα δικά του λάθη τον έφεραν στην τιμητική και σπουδαία τρίτη θέση στο Ευρωπαϊκό Ενόργανης Γυμναστικής που φιλοξενείται στην Αττάλεια.

Ευρωπαϊκό Ενόργανης: Χάλκινο μετάλλιο για τον αλύγιστο Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων

Ο Έλληνας πρωταθλητής με μία εξαιρετική προσπάθεια απ’ αυτές που μας έχει συνηθίσει στα μεγάλα αθλητικά του ραντεβού πήρε μία αρκετά ικανοποιητική βαθμολογία, αλλά είδε τον Τούρκο Αντέμ Ασίλ να κάνει εμφάνιση καριέρας «εντός έδρας» και με 14.933 βαθμούς να κατακτά την κορυφή. Δεύτερη θέση και αργυρό μετάλλιο για τον Βαν Νταβτιάν από την Αρμενία.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ ΣΤΟΝ «ΧΑΛΚΙΝΟ» ΠΕΤΡΟΥΝΙΑ

Αυτό ήταν το όγδοο μετάλλιο του Έλληνα «άρχοντα των κρίκων» σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και συνολικά το 31ο για την χώρα μας, που νωρίτερα χειροκρότησε την μόλις 15 ετών Αθανασία Μεσίρη, η οποία τερμάτισε 7η στον τελικό του άλματος.