21 C

Ευρωπαϊκό Ενόργανης: Χάλκινο μετάλλιο για τον αλύγιστο Λευτέρη Πετρούνια στον τελικό των κρίκων

Η εξαιρετική απόδοση του Έλληνα «άρχοντα των κρίκων» δεν ήταν αρκετή για να του δώσει την πρωτιά, αλλά τον έβαλε ξανά στο βάθρο μίας μεγάλης ευρωπαϊκής διοργάνωσης, με τον Λευτέρη να κάνει και πάλι περήφανη την Ελλάδα

Με βαθμολογία 14.733 βαθμών ο σπουδαίος Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε ακόμη ένα μετάλλιο, χάλκινου χρώματος, στον τελικό των κρίκων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ενόργανης Γυμναστικής στην Αττάλεια!

Ο Έλληνας πρωταθλητής με μία εξαιρετική προσπάθεια απ’ αυτές που μας έχει συνηθίσει στα μεγάλα αθλητικά του ραντεβού πήρε μία αρκετά ικανοποιητική βαθμολογία, αλλά είδε τον Τούρκο Αντέμ Ασίλ να κάνει εμφάνιση καριέρας «εντός έδρας» και με 14.933 βαθμούς να κατακτά την κορυφή. Δεύτερη θέση και αργυρό μετάλλιο για τον Βαν Νταβτιάν από την Αρμενία.

Αυτό ήταν το όγδοο μετάλλιο του Έλληνα «άρχοντα των κρίκων» σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και συνολικά το 31ο για την χώρα μας, που νωρίτερα χειροκρότησε την μόλις 15 ετών Αθανασία Μεσίρη, η οποία τερμάτισε 7η στον τελικό του άλματος.