24 C

Super League 2: Επεισοδιακό διπλό του ΟΦΙ στην έδρα της Προοδευτικής, πήρε ανάσα η Βέροια

Στο 1-1 έμειναν Καλαμάτα και Χανιά, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν για περίπου μισή ώρα με παίκτη λιγότερο. Η Καλαμάτα άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ του Ρόβα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν γρήγορη ισοφάριση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Μάναλη.

Το αποτέλεσμα αυτό εκμεταλλεύτηκε ο ΟΦΙ, ο οποίος πέρασε με 1-2 από την έδρα της Προοδευτικής και προσπέρασε την Καλαμάτα στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο Βουό έκανε το 0-1 μόλις στο 6′, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 στο 63′ με τον Μάντιτς, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Τσορνομάς έκανε το τελικό 1-2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Μετά το εκ νέου προβάδισμα των φιλοξενουμένων υπήρξε ένταση στις κερκίδες, με το παιχνίδι να διακόπτεται και να ξεκινάει ξανά μετά από 10 λεπτά.

Η Βέροια πήρε μεγάλη ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία επικρατώντας εύκολα με 3-0 του Θεσπρωτού, ενώ την ίδια ώρα ο Ηρακλής Λάρισας που παλεύει και αυτός για την παραμονή του στην κατηγορία, πήρε σημαντικό βαθμό στην έδρα του Διαγόρα Ρόδου (0-0).