18.9 C

Η Γαλλία σκόρπισε με 4-0 την Ολλανδία στον όμιλο της Εθνικής, πικρό ντεμπούτο για Σάντος με ήττα στην Τσεχία

Η Γαλλία έκανε επίδειξη δύναμης στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου που βρίσκεται και η Εθνική καθώς επιβλήθηκε με 4-0 της Ολλανδίας (των πολλών απουσιών) στο Παρίσι.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ φόρεσε για πρώτη φορά το περιβραχιόνιο του αρχηγού και σκόραρε δύο γκολ για να φτάσει τα 38 και να γίνει πέμπτος σκόρερ στην ιστορία της εθνικής ομάδας της χώρας του.

Πριν καν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, οι Γάλλοι είχαν τελειώσει τη δουλειά με τα γκολ των Γκριεζμάν (2′), Ουπαμεκανό (8′) και Εμπαπέ (21′) κι ακολούθως έκαναν… συντήρηση δυνάμεων, για να ολοκληρώσουν τη θριαμβευτική βραδιά τους με το 38ο γκολ του Μπαπέ με την Εθνική Γαλλίας στο 88ο λεπτό (ξεπέρασε τον Καρίμ Μπενζεμά). Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μενιάν απέκρουσε πέναλτι του Ντεπάι, ο οποίος έχασε την ευκαιρία να σημειώσει το γκολ της τιμής για τους Οράνιε σημαδεύοντας στο κέντρο της εστίας.

Πικρό ντεμπούτο στον πάγκο της Πολωνίας έκανε ο Φερνάντο Σάντος που γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Τσεχία στην Πράγα. Δύο γκολ από τα… αποδυτήρια στο 1′ και στο 3′ έφεραν το προβάδισμα των Τσέχων που βρήκαν τρίτο γκολ στο 64′ με τον Κούχτα απέναντι σε μια Πολωνία που αντέδρασε μετά το 70′ κι απλώς μείωσε σε 3-1 με το πλασέ του Σιμάνσκι της ΑΕΚ στο 87′ έπειτα από γύρισμα του Σκόρας.

Επιβλητική εμφάνιση και για το Βέλγιο στη Στοκχόλμη απέναντι στη Σουηδία (0-3) με τον Ρομέλου Λουκάκου να πετυχαίνει χατ τρικ σε ονειρεμένη βραδιά για τον Ντομένικο Τεντέσκο στον πάγκο.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

Γιβραλτάρ – Ελλάδα 0-3 (11′ Μασούρας, 45′ Σιώπης, 58′ Μπακασέτας)

Γαλλία – Ολλανδία 4-0 (2′ Γκριεζμάν, 8′ Ουπαμεκανό, 21′, 88′ Εμπαπέ)

Ρεπό: Ιρλανδία

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 5ου ΟΜΙΛΟΥ

Τσεχία – Πολωνία 3-1 (1′ Κρέιτσι, 3′ Τσβαντσάρα, 64′ Κούχτα / 87′ Σιμάνσκι)

Μολδαβία – Νησιά Φερόε 1-1 (86′ πεν. Νικολαέσκου / 27′ Μικέλσεν)

Ρεπό: Αλβανία

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 6ου ΟΜΙΛΟΥ

Αυστρία – Αζερμπαϊτζάν 4-1 (28′ 50′ Ζάμπιτζερ, 29′ Γκρέγκοριτς, 69′ Μπάουμγκαρτνερ / 64′ Μαχουμόντοφ)

Σουηδία – Βέλγιο 0-3 (35′, 49′, 83′ Λουκάκου)

Ρεπό: Εσθονία