22.6 C

Σοκ στις καθυστερήσεις για την Τότεναμ που έμεινε στο 3-3 με τη Σαουθάμπτον, μεγάλο τρίποντο της Λιντς στο Μολινό

Η Σαουθάμπτον φρόντισε να δείξει πως μόνο ξεγραμμένη δεν είναι. Οι Άγιοι επέστρεψαν από 1-3 απέναντι στην Τότεναμ και πανηγύρισαν σπουδαίο βαθμό (3-3) στο Σεντ Μέρις για να διατηρηθούν στο κυνήγι την παραμονής (στο -2 από τη σωτηρία).

Η ομάδα του Ρούμπεν Σελές πήρε τον όγδοο βαθμό της με τον Ισπανό στον πάγκο (σε έξι αναμετρήσεις) σε ένα ματς που είχε τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο μέρος (δύο εκατέρωθεν). Η Τότεναμ προηγήθηκε με το παρθενικό γκολ του Πέδρο Πόρο αλλά μετά το λάθος του Φόρστερ ο Άνταμς ισοφάρισε στο 46′.

Ο Κέιν με το 9ο γκολ του με κεφαλιά (ισοφάρισε το ρεκόρ που είχε ο Ντάνκαν Φέργκιουσον) έκανε το 1-2 στο 65′ και 10′ αργότερα ο Πέρισιτς έγραψε το 1-3. Οι Άγιοι δεν παράτησαν το ματς, μείωσαν στο 77′ με τον Γουόλκοτ και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουόρντ-Πράουζ με απίθανη εκτέλεση πέναλτι (παράβαση του Σαρ) διαμόρφωσε το 3-3.

Σημαντικό τρίποντο στη μάχη που κάνει για την παραμονή πανηγύρισε η Λιντς που επιβλήθηκε με 2-4 της Γουλβς στο Μολινό και την έφτασε στον έναν βαθμό (έχει 26 και είναι στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού). Η ομάδα του Χάβι Γκράθια προηγήθηκε με 0-3 εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη των Λύκων, οι οποίοι ξαναμπήκαν στο παιχνίδι μέσα σε 8′ στο β’ όταν ο Γιόνι με κεραυνό από μακριά μετά το λάθος του Μελιέ και ο Κούνια στο 73′ (με τη βοήθειας της κόντρας) μείωσαν στο γκολ.

Ωστόσο η αποβολή του Γιόνι στο 82′ στέρησε στους Λύκους τη δυνατότητα να συνεχίσουν να πιέζουν με αποτέλεσμα να υποστούν την 4η ήττα τους στα τελευταία 6 παιχνίδια και με τέταρτο γκολ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ροντρίγκο (οι γηπεδούχοι σωστά διαμαρτύρονται για φάουλ στην αρχή της φάσης στον Τραορέ).

Η Άστον Βίλα επικράτησε εύκολα με 3-0 της Μπόρνμουθ και διατήρησε τα Κεράσια στην επικίνδυνη ζώνη ενώ οι Χωριάτες διατηρήθηκαν αήττητοι για τέταρτο σερί παιχνίδι κι ανέβηκαν στη 10η θέση. Την ίδια ώρα η Μπρέντφορντ έμεινε στο 1-1 με τη Λέστερ στο Λονδίνο κι έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει Λίβερπουλ και Μπράιτον στη μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 28ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 17/3

Νότιγχαμ Φόρεστ – Νιούκαστλ 1-2 (26′ Ντένις / 45+2′, 90+3′ πεν. Ίσακ)

Σάββατο 18/3

Άστον Βίλα – Μπόρνμουθ 3-0 (7′ Ντούγκλας Λουίζ, 80′ Ράμσεϊ, 89′ Μπουενδία)

Γουλβς – Λιντς 2-4 (65′ Γιόνι, 73′ Κούνια / 6′ Χάρισον, 49′ Έιλινγκ, 62′ Κρίστενσεν, 90+7′ Ροντρίγκο)

Μπρέντφορντ – Λέστερ 1-1 (32′ Γένσεν / 52′ Μπαρνς)

Σαουθάμπτον – Τότεναμ 3-3 (46′ Άνταμς, 77′ Γουόλκοτ, 90+3′ πεν. Γουόρντ Πράουζ / 45+1′ Πόρο, 65′ Κέιν, 75′ Πέρισιτς)

Τσέλσι – Έβερτον (19:30)