17.8 C

ΑΕΛ – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1: Ο Κοζορώνης «ξέρανε» τους βυσσινί και έκανε δώρο στον… Πανσερραϊκό (vid)

Με ένα ιστορικό «διπλό», καθώς ήταν το πρώτο επί της ΑΕΛ στα χρονικά σε όλες τις κατηγορίες, η Αναγέννηση Καρδίτσας πέρασε με φόρα από το Αλκαζάρ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοζορώνη στο φινάλε και έκανε μεγάλο δώρο στον Πανσερραϊκό, που σε περίπτωση νίκης την Κυριακή απέναντι στη Νίκη Βόλου θα ξεφύγει στο +9 στη μάχη ανόδου στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από την αρχή, με τους Βυσσινί να μην κάνουν γκολ τις ευκαιρίες τους και τους Καρδιτσιώτες να αξιοποιούν το καλό τους διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο για να φύγουν με ένα σπουδαίο αποτέλεσμα από το μίνι θεσσαλικό ντέρμπι.

Το ματς άργησε περίπου 8 λεπτά να ξεκινήσει κι αυτό γιατί ο διαιτητής Ιωάννης Παπαδόπουλος είχε ζητήσει να κατέβουν και τα δύο πανό με αναφορά στο δυστύχημα των Τεμπών για να ορίσει τη σέντρα της αναμέτρησης. Κάτι που εν τέλει, έπειτα από διαβουλεύσεις και την άρνηση των οπαδών της ΑΕΛ, δεν έγινε ποτέ. Τα πανό παρέμειναν αναρτημένα και το παιχνίδι ξεκίνησε κανονικά στις 13:54 αντί για τις 13:45.