18.2 C

Bundesliga: Χορταστική ισοπαλία ανάμεσα σε Βόλφσμπουργκ και Άιντραχτ, εύκολα τη Χέρτα η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν είναι η κερδισμένη της σημερινής ημέρας, καθώς διέσυρε τη Χέρτα με 4-1 και είδε λίγες ώρες αργότερα τις Βόλφσμπουργκ και Άιντραχτ να έρχονται ισόπαλες με 2-2, με αποτέλεσμα να μειώνει την απόσταση και να είναι ακόμη ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης.

Οι Ασπιρίνες δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου, πετυχαίνοντας από δύο τέρματα σε κάθε ημίχρονο. Οι φίλοι της Μπάγερ Λεβερκούζεν θέλησαν να στείλουν το δικό τους μήνυμα συμπαράστασης προς τη χώρα μας για το σιδηροδρομικό δυστύχημα στα Τέμπη που κόστισε τη ζωή σε τουλάχιστον 57 ανθρώπους, κρεμώντας μια ελληνική σημαία πάνω από τη φυσούνα εισόδου των ποδοσφαιριστών στο γήπεδο.

Ο Αζμούν μετά από γύρισμα άνοιξε με κοντινό πλασέ το σκορ στο 12′, ενώ με παρόμοιο τρόπο έκανε 9 λεπτά αργότερα το 2-0 ο Φρίμπονγκ.

Ο Ντιαμπί στο 60′ βγήκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Χέρτα και δεν αστόχησε για το 3-0.

Ο Αντλί με ωραία προσωπική ενέργεια και σουτ έκανε το τελικό 4-1 στο 73′, αφού λίγο νωρίτερα η Χέρτα κατάφερε να πετύχει το γκολ της τιμής με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκεμπάκιο.

Βόλφσμπουργκ και Άιντραχτ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις, σε μια χορταστική ισοπαλία με 2-2, η οποία μάλιστα διαμορφώθηκε στο πρώτο μέρος.

Ο Μαρμούς άνοιξε το σκορ για τη γηπεδούχο Βόλφσμπουργκ μόλις στο 10′, αλλά η απάντηση της Άιντραχτ ήταν άμεση, με τους Αετούς να φέρνουν τούμπα το παιχνίδι σε 4 λεπτά με τέρματα των Κολό Μουανί (22′) και Εντικά (26′).

Ο Γκέρχαρτ κατάφερε να φέρει και πάλι τα πράγματα στα ίσια πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με το δεύτερο μέρος να είναι εντελώς διαφορετικό και το 2-2 του πρώτου ημιχρόνου να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 23ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/3

Ντόρτμουντ – Λειψία 2-1 (21′ Ρόις, 39′ Τζαν / 74′ Φόρσμπεργκ)

Σάββατο 4/3

Ουνιόν Βερολίνου – Κολωνία 0-0

Μάιντς – Χόφενχαϊμ 1-0 (33′ Μπαρέιρο)

Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ 0-0

Μπόχουμ – Σάλκε 0-2 (45′ αυτ. Ρίμαν, 79′ Μπούλτερ)

Άουγκσμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 2-1 (6′ Μπέλιο, 46′ Μάιερ / 16′ Στάγκε)

Στουτγκάρδη – Μπάγερν 1-2 (88′ Περέα / 39′ Ντε Λιχτ, 62′ Τσούπο-Μοτίνγκ)

Κυριακή 5/3

Λεβερκούζεν – Χέρτα Βερολίνου 4-1 (12′ Αζμούν, 21′ Φρίμπονγκ, 60′ Ντιαμπί, 73′ Αντλί / 67′ πεν. Λουκεμπακιό)

Βόλφσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (10′ Μαρμούς, 43′ Γκέρχαρτ / 22′ Κολό Μουανί, 26′ Εντικά)