24.6 C

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 1-1: Νέα απώλεια στη μάχη της 4άδας

Η Νιούκαστλ δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τη νίκη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αφού έμεινε στο 1-1 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Γουέστ Χαμ.

Οι Καρακάξες έχουν αρχίσει και μπλοκάρουν και χάνουν πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για την έξοδο τους στο Champions League.

Αυτή τη φορά η Γουέστ Χαμ που δίνει μάχη για να απομακρυνθεί από την επικίνδυνη ζώνη, ήταν αυτή που έβαλε μπλόκο στην ομάδα του Έντι Χάου.

Το σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με το παιχνίδι να ξεκινάει με τον πιο τρελό τρόπο.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γουίλοκ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, καθώς πριν γυρίσει την μπάλα στον σκόρερ ο Αλμιρόν, εκείνη είχε περάσει ολόκληρη τη γραμμή του άουτ.

Όμως η Νιούκαστλ κατάφερε δύο λεπτά αργότερα να βρει το τέρμα που έψαχνε, με τον Λόνγκσταφ να βγάζει τον Γουίλσον απέναντι από τον Φαμπνιάσκι και αυτός να σκοράρει για το 1-0.

Το καλό ξεκίνημα των γηπεδούχων δεν είχε ανάλογη συνέχεια, με τη Γουέστ Χαμ να ισορροπεί και να φτάνει στην ισοφάριση στο 32′, όταν μετά από κόρνερ του Ράις, ο Πακετά βρέθηκε ανενόχλητος στη μικρή περιοχή και πλάσαρε για το τελικό 1-1.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 3/2

Τσέλσι – Φούλαμ 0-0

Σάββατο 4/2

Έβερτον – Άρσεναλ 1-0 (60′ Ταρκόφσκι)

Άστον Βίλα – Λέστερ 2-4 (9′ Γουότκινς, 32′ αυτ. Σούταρ / 12′ Μάντισον, 41′ Ιχεανάτσο, 45+2′ Τέτε, 79′ Πρατ)

Γουλβς – Λίβερπουλ 3-0 (5′ αυτ. Μάτιπ, 12′ Ντόουσον, 71′ Νέβες)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κρίσταλ Πάλας 2-1 (7′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες, 62′ Ράσφορντ / 76′ Σλουπ)

Μπράιτον – Μπόρνμουθ 1-0 (87′ Μιτόμα)

Μπρέντφορντ – Σαουθάμπτον 3-0 (41′ Μι, 44′ Εμπεουμό, 80′ Γένσεν)

Νιούκαστλ – Γουέστ Χαμ 1-1 (3′ Γουίλσον / 32′ Πακετά)