24 C

Βαλένθια – Μπιλμπάο 1-3: Άλωσαν το Μεστάγια και προκρίθηκαν στα ημιτελικά οι Βάσκοι

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πέρασε σαν σίφουνας από το Μεστάγια και επικρατώντας με 1-3 της Βαλένθια πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη στα ημιτελικά του Copa del Rey.

H ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε παρουσιάστηκε πιο έτοιμη στον αγωνιστικό χώρο και παρά το γεγονός πως δέχθηκε την ισοφάριση, δεν επηρεάστηκε και πήρε αυτό που τις άξιζε.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν αυτό που σε μεγάλο βαθμό διαμόρφωσε το αποτέλεσμα. Ο Μουνιαίν στο 35′ έκανε το 0-1 για τους Βάσκους, με τη Βαλένθια όμως να ισοφαρίζει 8 λεπτά αργότερα χάρη σε αυτογκόλ του Ντε Μάρκος. Όμως αυτό δεν ήταν το τελευταίο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, αφού ο Νίκο Γουίλιαμς έκανε το 1-2 στο 45′ και έστειλε την ομάδα του μπροστά στα αποδυτήρια.

Τη νίκη-πρόκριση για την Μπιλμπάο σφράγισε στο 74′ ο Βέσγκα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

COPA DEL REY: ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ «8»

Τετάρτη 25/1

Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (52′ Ντεμπελέ)

Οσασούνα – Σεβίλλη 2-1 παρ. (71′ Άβιλα, 99′ Εζαλζουλί / 90+4′ Ελ Νεσίρι)

Πέμπτη 26/1

Βαλένθια – Μπιλμπάο 1-3 (43′ Ντε Μάρκος αυτ. / 35′ Μουνιαίν, 45′ Νίκο Γουίλιαμς, 74′ Βέσγκα πεν.)

Ρεάλ Μαδρίτης – Ατλέτικο Μαδρίτης (22:00)