16.8 C

Μόνη δεύτερη και στο -3 από την Μπάγερν η Ουνιόν, ισόπαλες Φράιμπουργκ και Άιντραχτ

Ένα πραγματικό ντέρμπι έγινε ανάμεσα σε Φράιμπουργκ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Οι δύο ομάδες επιβεβαίωσαν πως είναι κοντά αγωνιστικά, εκτός από ισόβαθμες πριν την έναρξη του αγώνα και έδωσαν μια πραγματική μάχη για τη νίκη που θα τους έφερνε πολύ κοντά στην πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο Κόλο Μουανί στο 42′ έκανε το 0-1 για την Άιντραχτ, η οποία όμως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έχασε το προβάδισμα της, αφού ο Γκίντερ στο 47′ σκόραρε για το 1-1. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες έχασαν τεράστια ευκαιρία να πλησιάσουν στην κορυφή.

Η Λεβερκούζεν επιβεβαίωσε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται και επικρατώντας της Μπόχουμ με 2-0, πέτυχε την 5η συνεχόμενη νίκη της και πλησίασε ακόμη πιο πολύ στις θέσεις που οδηγούν στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8ο λεπτό, με τον Ταπσομπά να ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι και να κάνει το 1-0. Το 2-0 για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο έκανε ο Χλόζεκ στο 53′ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Η Βέρντερ Βρέμης άνοιξε το σκορ κόντρα στην Ουνιόν Βερολίνου μόλις στο 13ο λεπτό, με τον Πίπερ να κάνει το 1-0. Όμως η χαρά δεν κράτησε για πολύ, αφού ο Χάμπερερ ισοφάρισε 5 λεπτά αργότερα. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, αλλά αυτό ακυρώθηκε και τελικά έφεραν τούμπα το ματς στο 46′ με τον Κέβιν Μπέχρενς να σκοράρει για το 1-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η Άουγκσμπουργκ πέτυχε μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για την παραμονή, επικρατώντας με 1-0 της Γκλάντμπαχ που καταρρέει μετά τη διακοπή. To γκολ που χάρισε τη μεγάλη νίκη στους γηπεδούχους, πέτυχε ο Μπερίσα στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 24/1

Σάλκε – Λειψία 1-6 (56′ Κοζούκι / 7′, 43′ Σίλβα, 15′ Χένρικς, 45+2′, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν)

Μπάγερν – Κολωνία 1-1 (90′ Κίμιχ / 4′ Σκιρί)

Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη 2-2 (11′, 90+4′ Κράμαριτς / 45+5′ Γκιρασί, 77′ Εντό)

Χέρτα Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 0-5 (4′ Σβάνμπεργκ, 31′ πεν. Άρνολντ, 34′ Βιντ, 72′ Μπακού, 86′ Μαρμούς)