16.4 C

Μάιντς – Ντόρτμουντ 1-2: Λύτρωση στο 93′ με Ρέινα (vid)

Στο -5 από την πρωτοπόρο Μπάγερν βρίσκεται η Ντόρτμουντ που μπόρεσε να λυγίσει εκτός έδρας τη Μάιντς με γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (1-2) για να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Η Μάιντς προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό με την προσπάθεια του Λι Ζάε-Σουνγκ, όμως η απάντηση των Βεστφαλών ήταν άμεση με τον Ρίερσον να ισοφαρίζει πριν καλά-καλά συμπληρωθούν πέντε λεπτά στην αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν να βρουν το δεύτερο γκολ αλλά μια εκτέλεση κόρνερ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και μια προβολή του Ρέινα στο δεύτερο δοκάρι έφερε τη λύτρωση. Το εντυπωσιακό είναι πως ο Αμερικανός ήρθε από τον πάγκο κι έδωσε γκολ που αποτέλεσε το 8ο που βρίσκει η Ντόρτμουντ φέτος μέσα από τις αλλαγές. Καμία ομάδα στο πρωτάθλημα δεν έχει περισσότερα.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 17ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Τρίτη 24/1

Σάλκε – Λειψία 1-6 (56′ Κοζούκι / 7′, 43′ Σίλβα, 15′ Χένρικς, 45+2′, 83′ Όλμο, 89′ Πόουλσεν)

Μπάγερν – Κολωνία 1-1 (90′ Κίμιχ / 4′ Σκιρί)

Χόφενχαϊμ – Στουτγκάρδη 2-2 (11′, 90+4′ Κράμαριτς / 45+5′ Γκιρασί, 77′ Εντό)

Χέρτα Βερολίνου – Βόλφσμπουργκ 0-5 (4′ Σβάνμπεργκ, 31′ πεν. Άρνολντ, 34′ Βιντ, 72′ Μπακού, 86′ Μαρμούς)