19.1 C

Προμηθέας – Λαύριο 74-71: Οι Πατρινοί πήραν τη νίκη στις λεπτομέρειες

Το μαχητικό Λαύριο έβγαλε την ψυχή του Προμηθέα, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πανηγυρίσουν σπουδαία νίκη με 74-71 που τους ανέβασε στην 6η θέση της βαθμολογίας.

Ήταν ένα παιχνίδι που για τρεις περιόδους το έλεγχαν εύκολα οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προηγήθηκαν ακόμη και με 15, αλλά το Λαύριο δεν τα παράτησε ποτέ και έκανε μεγάλη επιστροφή χωρίς όμως να την ολοκληρώσει.

Ο Προμηθέας μπήκε στο παρκέ με σκοπό να τελειώσει γρήγορα τη δουλειά και για περίπου τρία δεκάλεπτα φάνηκε να το καταφέρνει και να μην έχει πρόβλημα. Με 26 πόντους στην πρώτη περίοδο κατάφερε να κλείσει μπροστά το σκορ με εννιά, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί να δέχθηκε ένα γρήγορο σερί και να είδε τη διαφορά που είχε πάρει να εξαφανίζεται (28-27) μέσα σε τέσσερα λεπτά, αλλά πάτησε και πάλι γκάζι και έκλεισε μπροστά με 12 το ημίχρονο (41-29).

Τα 29 ριμπάουντ του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο προβάδισμα αυτό, που μέχρι το 27′ εκτοξεύτηκε στους 15 (55-40).

Κάπου εκεί όμως το Λαύριο αντέδρασε και με τον εξαιρετικό Φλαγκ να καθοδηγεί την ομάδα του άρχισε να κλείνει την ψαλίδα.

Παρόλα αυτά οι Πατρινοί διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας, η οποία όμως άρχισε να σβήνει λίγο πριν το τέλος που το Λαύριο μείωσε στους 5.

Το τελευταίο λεπτό ήταν θρίλερ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο, ο Προμηθέας πήγε στις βολές και ανέβασε στο +3 και η μπάλα με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν ήταν στα χέρια του Λαυρίου που έψαχνε τρίποντο για την ισοφάριση. Όμως η τελευταία επίθεση ήταν βιαστική και οι αποφάσεις που πάρθηκαν κακές και έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν σπουδαία νίκη με 74-71.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Σώμος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 41-29, 59-48, 74-71

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Χριστόπουλος): Κάουαν 6 (2/9 σουτ, 6 ασίστ), Μουράτος 13 (4/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σίμπσον 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τανούλης 3, Κουλμπόκα 13 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κοντίτ 16 (7/12 δίποντα, 2/4 βολές, 11 ριμπάουντ), Γκίκας, Χογκ, Τόμασον 10 (6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γκρέι 8 (2), Φλαγκ 18 (6/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόουλ 4 (0/7 σουτ, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάνγκεβιν 7 (3/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κολοβέρος 5 (1), Νικολαΐδης 5 (2/6 σουτ, 3 ασίστ), Ρεμί 8, Ζάρας 3 (1), Κουζέλογλου 4 (1/7 σουτ), Γερομιχαλός 9

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 21/39 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 17/20 βολές, 47 ριμπάουντ (39 αμυντικά – 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 18/40 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 11/18 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη