19.4 C

United Cup: Η Σάκκαρη «καθάρισε» με 2-0 την Μάρτιτς και η Ελλάδα βρίσκεται μία νίκη μακριά από το Final-4

Με μία ολοκληρωτική εμφάνιση η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε άνετα με 2-0 της Κροάτισσας αντιπάλου της και έφερε την ελληνική ομάδα σε ρόλο οδηγού για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του United Cup

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά και η Μαρία Σάκκαρη στάθηκε αντάξια των προσδοκιών και με μία «γεμάτη» εμφάνιση επικράτησε με το καθαρό 2-0 της Πέτρα Μάρτιτς για να φέρει την Ελλάδα στο 2-1 κόντρα στην Κροατία, μόλις μία νίκη μακριά από το Final-4 του United Cup.

Η «Σακ» ήταν καταιγιστική από την αρχή και με «όπλο» το άχαστο σερβίς της αλλά και τ ελάχιστα αβίαστα λάθη έφτασε σε ένα γρήγορο 2-0 σετ που φέρνει την ελληνική ομάδα μία ανάσα από την πρόκριση στην ημιτελική φάση του τουρνουά στο Περθ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν απόλυτη κυρίαρχος από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Κροάτισσα αντίπαλό της και έφτασε σε λιγότερο από 1,5 ώρα σε μία εμφατική και άνετη νίκη με 2-0, βάζοντας το λιθαράκι της στην προσπάθεια πρόκρισης της Ελλάδας στην τετράδα, μετά την πρωινή ήττα της Δέσποινας Παπαμιχαήλ και την ανατροπή της κατάστασης με τα «βαριά χαρτιά» Σάκκαρη και Τσιτσιπά.

ΤΑ ΣΕΤ 2-0: 6-3, 6-3.