18.2 C

Τσιτσιπάς – Τσόριτς 2-1: Ίδρωσε, αλλά τα κατάφερε ο Στέφανος κι έκανε το 1-1 για την Ελλάδα στο United Cup

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στον Τσόριτς αλλά στο τέλος έδειξε μέταλλο πρωταθλητή και πήρε μία πολύ σημαντική νίκη για την Ελλάδα στο United Cup, που τη φέρνει στο 1-1 με την Κροατία «σβήνοντας» κατά κάποιο τρόπο την πρωινή ήττα της Παπαμιχαήλ.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έδειξε ότι θα έχει εύκολο έργο με το γρήγορο (μόλις σε 26 λεπτά) 1-0 του πρώτου σετ, αλλά στη συνέχεια έκανε πολλά αβίαστα λάθη δίνοντας δικαιώματα κι ελπίδα στον αντίπαλό του, που έφτασε στην ισοφάριση μέσω του tie-break, αλλά σπατάλησε το προβάδισμα του 4-2 στο καθοριστικό τρίτο σετ και τελικά γνώρισε την ήττα από τον πιο έμπειρο Τσιτσιπά με 7-5.

Νίκη που δίνει σημαντική ανάσα στην Ελλάδα, που πλέον θέλει μία ακόμη με τις ελπίδες να μεταφέρονται στη Μαρία Σάκκαρη, ώστε να σφραγίσει την πρόκριση στην προημιτελική φάση του United Cup, εκεί όπου μάλλον θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.

ΤΑ ΣΕΤ 2-1: 6-0, 6-7 (1), 7-5.