14.3 C

Ζαλγκίρις – Μπάγερν 75-67: Ο Έβανς ντύθηκε Άι Βασίλης και οι Λιθουανοί άγγιξαν την 8άδα

Με τον Έβανς σε δαιμονιώδη κατάσταση (32 πόντοι), η Ζαλγκίρις επικράτησε με 75-67 της Μπάγερν Μονάχου, πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της και αγγίζει πλέον την 8η θέση με ρεκόρ 8-7.

Οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 5-10 και έπεσαν ακόμη πιο χαμηλά στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά οι πολλές απουσίες (με κομβικότερη αυτή του Λούτσιτς) έκαναν το έργο τους ούτως η άλλως δύσκολο, ενώ ο Αντρέα Τρινκέρι αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές για διαμαρτυρία.

Σε υψηλό τέμπο κινήθηκε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να έχουν το μυαλό τους στην επίθεση και να τα κάνουν μαντάρα στην άμυνα, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να τελειώσει συνολικά με 47 πόντους και τους γηπεδούχους που παρόλο βρέθηκαν στο -7 μέσα στο δεκάλεπτο, να κλείνουν την περίοδο μπροστά με 26-21.

Η ισορροπία που βρήκε μετά από κάποιο σημείο στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις, ήταν το κλειδί για τη συνέχεια του αγώνα. Από την άλλη η Μπάγερν δεν κατάφερε να ακολουθήσει τουλάχιστον στο επιθετικό κομμάτι που ήταν καλή στην πρώτη περίοδο και όσο περνούσε η ώρα έχανε επαφή με το σκορ.

Ο Ουόλτεν πάλευε μόνος του για τους Βαυαρούς, ενώ οι Λιθουανοί δεν κατάφεραν να βρουν μόνο ισορροπία στο παιχνίδι τους, αλλά είχαν και σε εκπληκτική βραδιά τον Έβανς που έκανε ρεκόρ συλλόγου με 21 πόντους στο πρώτο μέρος και με συμπαραστάτη τον Ουλάνοβας, οδηγούσε εκ του ασφαλούς την ομάδα του προς τη νίκη.

Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο τελικά έκλεισε με τη Ζαλγκίρις να προηγείται με 9 (44-35).

Τα πράγματα δεν άλλαξαν και πολύ στο δεύτερο μέρος, αφού ο Ουόλτεν μπορεί να βρήκε βοήθεια στο πρόσωπο Ρούμπιτ και μαζί να κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 5 στις αρχές της τρίτης περιόδου, αλλά ο φανταστικός Έβανς που έκλεισε με πάνω από 30 πόντους το παιχνίδι, συνέχιζε το βιολί του.

Η διαφορά ανέβηκε και πάλι γρήγορα γρήγορα πάνω από τους 10 και παρέμεινε εκεί για όλο το υπόλοιπο του αγώνα, αφού οι Λιθουανοί τη διατηρούσαν σταθερά από τους 12 μέχρι τους 14.

Μάλιστα προς το τέλος του αγώνα η διαφορά άρχισε να ανεβαίνει ακόμη παραπάνω, με τον προπονητή της γερμανικής ομάδας Αντρέα Τρινκιέρι, να μην κρύβει τον εκνευρισμό του και να αποβάλλεται με δύο συνεχόμενες τεχνικές ποινές.

Στα τελευταία δύο λεπτά υπήρξε μια χαλαρότητα από πλευράς Ζαλγκίρις, η οποία έφτασε τελικά στη νίκη με 75-67 και ακούμπησε την 8η θέση στη μεγάλη βαθμολογική μάχη που γίνεται.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Βικλίτσκι, Μπουμπέρ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 44-35, 60-48, 75-67

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Έβανς 32 (6/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 5/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκιεντράιτις 2, Χέιζ 5 (1/6 δίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σμιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπιρούτις 4, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 4, Ντίμσα 2, Μπουτκεβίτσιους 3 (3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Ουλάνοβας 18 (1/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7/10 βολές, 7 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουόλντεν 18 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/7 βολές), Γουίνστον 10 (2/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γκιφάι 10 (2), Χάντερ, Μπόνγκα 4 (5 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσίπσερ 6 (2), Βίμπεργκ, Χάρις, Ρούμπιτ 17 (3/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιλέσπι 2 (8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 14/35 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 20/31 βολές, 46 ριμπάουντ (36 αμυντικά – 10 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 19 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν Μονάχου: 12/35 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 16/17 βολές, 39 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 12 επιθετικά), 14 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη