23.8 C

Ολυμπιακός – Κηφισιά 3-0: Καθάρισε την πρόκριση, ξεχώρισε ο Χανδρινός

Οι Ερυθρόλευκοι πιέστηκαν για μόνο ένα σετ και στη συνέχεια σφράγισαν με περίπατο την πρόκριση στους «4» του Λιγκ Καπ με τον Σπύρο Χανδρινό να κάνει θραύση στο τρίτο όπου η ομάδα του παρατάχθηκε με αμιγώς ελληνική εξάδα

Ήθελε δύο σετ για την πρόκριση στους «4» του Λιγκ Καπ κι επιβεβαίωσε και στο Ρέντη την ανωτερότητά του ο Ολυμπιακός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Κηφισιάς στον επαναληπτικό των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη έκανε αξιέπαινη προσπάθεια στο πρώτο σετ αλλά οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοσή τους κατακόρυφα κι έφτασαν εύκολα στην πρόκριση με τον Χανδρινό να αγωνίζεται βασικός στο τρίτο σετ και να είναι εξαιρετικός αποδεικνύοντας γιατί αποτελεί σπουδαίο κεφάλαιο για το μέλλον του ελληνικού βόλεϊ.

Η αναμέτρηση δεν επιδέχεται υψηλής κριτικής κι από στατιστικής άποψης το 62% στην επίθεση για τους Ερυθρόλευκους μπορεί να πιστωθεί στο καλό ματς του Τράβιτσα αλλά και του Πετσιά στο τρίτο σετ.

Η Κηφισιά με όπλο το καλό σέρβις μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κι έτρεξε σερί 0-4 με δύο μπλοκ σε Ιντάλγκο και Στερν. Οι Ερυθρόλευκοι πλησίασαν στον πόντο με τα σέρβις του Παγένκ (5-6) και ισοφάρισαν (7-7) για να ακολουθήσει το πρώτο προσπέρασμα μετά από φάση διαρκείας και πρώτο χρόνο του Σλοβένου κεντρικού (12-11). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τον καλό ρυθμό που είχαν στο σέρβις και με άσους του Ρικάρντο και του Στιβαχτή αλλά και επίθεση του Βραζιλιάνου ακραίου έφτασαν στο +3 (15-18).

Με μπλοκ άουτ του Οκοσάνοβιτς έγινε το 17-21, ο Ιντάλγκο πήγε στο σέρβις και πήρε άσο, με τον Ολυμπιακό να μειώνει στον πόντο (20-21) αλλά την Κηφισιά να βρίσκει δύο ευκαιρίες για σετ μπολ (22-24) με τον Οκοσάνοβιτς. Ο Ολυμπιακός τα έσβησε με τον εξαιρετικό Κουμεντάκη και ο Παγένκ με δύο καθοριστικές επιθέσεις έκανε το 0-1 (28-26).

Οι ρόλοι αντιστράφηκαν στο δεύτερο σετ αφού στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 4-0. Ο Ιντάλγκο βρήκε ρυθμό σε επίθεση και σέρβις (10-4) και εκεί τα πάντα τελείωσαν όσον αφορά στο σετ και στην πρόκριση που πήραν οι Ερυθρόλευκοι κατακτώντας το εύκολα με 25-15 με πολλή πίεση, επιθέσεις του Στερν και άσο.

Το τρίτο σετ έδωσε τη δυνατότητα στους δύο προπονητές να δοκιμάσουν πρόσωπα και σχήματα. Ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι διατήρησε μόνο τον Παπαγγελόπουλο από όσους ξεκίνησαν και παρέταξε μια αμιγώς ελληνική εξάδα (Ζουπάνι, Χανδρινός, Λινάρδος, Πετσιάς, Δαλακούρας) με τον Σπύρο Χανδρινό να κάνει απίθανα πράγματα. Ο πρώην ακραίος του Μίλωνα πέτυχε τρεις άσους και πήρε επιθέσεις για να κάνει μόνος του σερί 5-0 (9-3). Η Κηφισιά μείωσε στον πόντο με το λάθος του Πετσιά (21-20) αλλά με μπλοκ ο Λινάρδος έδωσε τρία σετ μπολ στους Ερυθρόλευκους (24-21) και ο Χανδρινός αξιοποίησε το τρίτο για το 3-0.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0

ΤΑ ΣΕΤ: 28-26, 25-15, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσους, 6 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 20 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσους, 5 μπλοκ, 34 επιθέσεις και 21 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τζουλιάνι): Παγένκ 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Στερν 13 (13/16 επ.), Τράβιτσα 1 (1 άσος), Κουμεντάκης 6 (6/15 επ. 33% υπ. – 28% άριστες), , Παπαγγελόπουλος 7 (6/6 επ., 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 11 (8/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 64% υπ. – 64% άριστες), Χανδρινός 9 (6/9 επ., 3 άσοι, 78% υπ. – 44% άριστες), Πετσιάς 1 (1 άσος), Λινάρδος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ζουπάνη 1 (1/5)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (1 άσος, 1 μπλοκ), Ρικάρντο 7 (6/11 επ., 1 άσος, 45% υπ. – 45% άριστες), Σπηλιώτης (3/5 επ.), Μαϊκόν 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Τσέιβερς 9 (9/17 επ.,  62% υπ. – 46% άριστες) / Κοντοστάθης (λ., 31% υπ. – 23% άριστες), Οικονομόπουλος, Φιλιππακόπουλος 3 (1/1 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ρουσόπουλος, Κοσμάς (λ., 57% υπ. – 43% άριστες)