15 C

Φούλαμ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-2: Ο δαιμόνιος Γκαρνάτσο της χάρισε τη νίκη με γκολ στο 93′ (vid)

Στο -3 από την τετράδα – έστω και με ματς λιγότερο – θα βρίσκεται η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τουλάχιστον ως τις 26 Δεκεμβρίου. Οι Κόκκινοι Διάβολοι επέστρεψαν στις νίκες επικρατώντας με 1-2 της Φούλαμ στο Κρέιβεν Κότατζ και στρογγυλοκάθισαν στην 5η θέση.

Μια αναμέτρηση ισορροπημένη με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν και τη Φούλαμ κατά διαστήματα να έχει την πρωτοβουλία αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα στο 14′ να βρίσκεται πίσω στο σκορ, όταν από κλέψιμο κι ωραίο γύρισμα του Μπρούνο Φερνάντες από τα αριστερά ο Έρικσεν στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ δέχθηκε την ισοφάριση στο 61ο λεπτό από τον πρώην παίκτη της Ντάνιελ Τζέιμς (μετρούσε μόλις δύο λεπτά στο γήπεδο), με τον Ολλανδό προπονητή να περνά στο ματς τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο.

Ο ταλαντούχος Αργεντινός μεσοεπιθετικός σκόραρε το νικητήριο γκολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την κάθετη του Έρικσεν και σε ηλικία 18 ετών και 135 ημερών έγινε ο δεύτερος νεότερος ποδοσφαιριστής στην ιστορία του συλλόγου που βρίσκει γκολ νίκης μετά τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού Φεντερίκο Μακέντα ο οποίος είχε σκοράρει κόντρα στην Άστον Βίλα (νικητήριο γκολ) τον Απρίλιο του 2009 σε ηλικία 17 ετών και 226 ημερών.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 12/11

Μάντσεστερ Σίτι – Μπρέντφορντ 1-2 (45+1′ Φόντεν / 16, 90+8′ Τόνεϊ)

Λίβερπουλ – Σαουθάμπτον 3-1 (6′ Φιρμίνο, 21′, 42′ Νούνιες / 9′ Άνταμς)

Τότεναμ – Λιντς 4-3 (25′ Κέιν, 51′ Ντέιβις, 81′, 83′ Μπεντανκούρ / 10′ Σάμερβιλ, 43′, 76′ Ροντρίγκο)

Γουέστ Χαμ – Λέστερ 0-2 (8′ Μάντισον, 78′ Μπαρνς)

Μπόρνμουθ – Έβερτον 3-0 (18′ Ταβερνίερ, 25′ Μουρ, 70′ Άντονι)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Κρίσταλ Πάλας 1-0 (54′ Γκιμπς-Γουάιτ)

Νιούκαστλ – Τσέλσι 1-0 (67′ Γουίλοκ)

Γουλβς – Άρσεναλ 0-2 (55′, 75′ Έντεγκαρντ)