19.3 C

Κηφισιά – Μίλων 3-2: Με 16 άσους λύγισε τους Νεοσμυρνιώτες σε συγκλονιστικό τάι μπρέικ

Το πιο χορταστικό, ανατρεπτικό και συνάμα συγκλονιστικό ματς της Volley League έγινε στο Ζηρίνειο όπου η Κηφισιά μετά από αγώνα τριών ωρών νίκησε τον Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων 3-2 σετ. Συγκλονιστικό ήταν το τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά επικράτησε με 21-19 ενώ αγώνας τελείωσε 5 λεπτά μετά τα μεσάνυχτα της Κυριακής 13 Νοεμβρίου 2022.

Η αναμέτρηση θρίλερ κρίθηκε από τα χαμένα σερβίς του Μίλωνα στην παράταση των παρατάσεων και τον άσσο του Μαϊκόν που έκλεισε το τάι μπρέικ 21-19 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών των γηπεδούχων.

Αξίζει να σημειωθεί πως η Κηφισιά προηγήθηκε 2-0 σετ αλλά ο Μίλωνας επανήλθε, ισοφάρισε 2-2 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 14-11. Ομως και πάλι ο Μίλωνας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Γιορντάνοφ και τα σερβίς του Χερ. Μάλιστα ο Μίλωνας προηγήθηκε 16-15 και 17-16 με τον Μολίνα αλλά η Κηφισιά κρατήθηκε όρθια και πήρε το ματς με το χαμένο σερβίς του Εφραιμίδη και τον άσσο του Μολίνα που έκανε το 21-19.

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Οκοσάνοβιτς με 22 πόντους και ακολούθησε ο Τσέιβερς με 16 πόντους. Καθοριστικοί ήταν οι πόντοι του Μαϊκόν στο 5ο σετ.

Ο Μίλωνας είχε πρώτους σκόρερ τους Μολίνα, Γιορντάνοφ που σημείωσαν 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΣΕΤ: 3-2 (25-23, 25-21, 20-25, 20-25, 21-19) σε 136′

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 16 άσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων και του Μίλωνα προήλθαν από 8 άσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 22 (14/32 επ., 4 άσοι, 4 μπλοκ), Στιβαχτής, Ρικάρντο 15 (11/30 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 65% υπ. – 41% άριστες), Σπηλιώτης 9 (1/4 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ), Μορέιρα 11 (6/14 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Τσάβερς 16 (12/25 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 8% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 59% υπ. – 27% άριστες), Ρουσόπουλος, Παπαδόπουλος, Φιλιππακόπουλος.

ΜΙΛΩΝ (Ψάρρας): Μπράιαν 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 7 (6/6 επ., 1 άσος), Γιορντάνοφ 20 (20/40 επ.), Μολίνα 21 (17/29 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. – 10% άριστες), Εφραιμίδης 6 (6/17 επ., 43% υπ. – 14% άριστες), Χερ 13 (4/4 επ., 6 άσοι, 3 μπλοκ) / Χανδρινός (λ, 33% υπ. – 8% άριστες), Δημητούλης, Στράτος.