15 C

Ο Μαυροπάνος σκόραρε με buzzer beater στο 98′ και χάρισε τη νίκη στην Στουτγκάρδη στο ματς με την Χέρτα

Ντίνος Μαυροπάνος, ο ήρωας της τελευταίας στιγμής για την Στουτγκάρδη!

Ο διεθνής Έλληνας στόπερ με δικό του τέρμα σε «νεκρό» χρόνο χάρισε μία σπουδαία νίκη με 2-1 στην ομάδα του κόντρα στη Χέρτα, σε μία στιγμή που δύσκολα θα ξεχάσει αφού έκρινε το αποτέλεσμα κυριολεκτικά στην τελευταία φάση του αγώνα.

Ο Μαυροπάνος, που αγωνίστηκε σε ακόμη ένα παιχνίδι ως βασικός για την Στουτγκάρδη, σκόραρε με άπιαστη κεφαλιά στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων γι’ αυτό που ήταν το δεύτερο φετινό του τέρμα στη σεζόν και το πιο καθοριστικό από τότε που πήγε στη Γερμανία.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς και πέραν του πάρτι της Μπάγερν με την «εξάρα» επί της Βέρντερ, η Μπόχουμ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί της Γκλάντμπαχ με 2-1, ενώ νωρίτερα οι Λύκοι της Βόλφσμπουργκ «δάγκωσαν» την Ντόρτμουντ με σκορ 2-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στη Bundesliga:

Τρίτη 8/11

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-0 (6′ Φαν ντε Βεν, 90+1′ Νμέτσα)

Μπάγερν Μονάχου – Βέρντερ Βρέμης 6-1 (6′ Μουσιάλα, 22′, 28′, 82′ Γκνάμπρι, 26′ Γκορέτσκα, 86′ Τιλ / 10′ Τζανγκ)

Μπόχουμ – Γκλάντμπαχ 2-1 (7′ Αντζέι, 11′ Χόφμαν / 62′ Πλεά)

Στουτγκάρδη – Χέρτα Βερολίνου 2-1 (3′ Γκιρασί, 90+8′ Μαυροπάνος / 19′ Λουκεμπάκιο)