19.3 C

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 2-0: Οι Λύκοι «δάγκωσαν» τους απρόσεκτους Βεστφαλούς

Η Βόλφσμπουργκ πιστοποίησε με τον καλύτερο τρόπο το φορμάρισμά της τον τελευταίο μήνα μετατρέποντας την Ντόρτμουντ σε σάκο του μποξ στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής στη Bundesliga, με το τελικό 2-0 να διευρύνει το αήττητο σερί των Λύκων στους 7 αγώνες (έχει να ηττηθεί από τον Σεπτέμβριο) και να φέρνει αρκετή εσωστρέφεια στο εσωτερικό των Βεστφαλών που σπατάλησαν μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν την Μπάγερν στην κορυφή.

Τα τέρματα της νίκης των ανώτερων και πιο απειλητικών γηπεδούχων πέτυχαν οι Φαν Ντε Φεν με όμορφο τελείωμα στο 6ο λεπτό και ο Νμέτσα «χτυπώντας» στις καθυστερήσεις του αγώνα για το τελικό 2-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα οι Λύκοι ανέβηκαν στην 8η θέση της κατάταξης με 20 βαθμούς, ενώ οι Βεστφαλοί έμειναν στην 4η με 25, έξι λιγότερους από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου που έστησε πάρτι κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης στο Μόναχο.