20.9 C

Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-2: Μία ομάδα μόνος του ο Σαλάχ, πρώτο «διπλό» στην Premier για τους Ρεντς (vid)

Με τον ασταμάτητο Μοχάμεντ Σαλάχ να φτάνει τα 125 γκολ στην Premier League οι Ρεντς του Γιούργκεν Κλοπ πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή εκτός έδρας νίκη στο Νησί, απέναντι σε μία Τότεναμ που άργησε να μπει στο κλίμα του αγώνα

Δεν τον σταματάει τίποτα και κανείς. Περί του Μοχάμεντ Σαλάχ ο λόγος, που όσο συνεχίζει να σκοράρει τόσο η Λίβερπουλ θα σώζει τα προσχήματα από μία σεζόν που -τουλάχιστον στην Αγγλία- όλα της πάνε στραβά μέχρι τώρα.

ΤΟ 0-2 ΤΟΥ ΣΑΛΑΧ ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΝΤΑΪΕΡ

Ο Αιγύπτιος αστέρας πέτυχε άλλα δύο τέρματα φτάνοντας συνολικά τα 125 στην Premier League (ισοφάρισε τον Ανελκά στην 16η θέση των all-time σκόρερς στο Νησί) και οδήγησε τους Ρεντς στο πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στη σεζόν (1-2) εντός αγγλικών συνόρων, απέναντι στη φορμαρισμένη Τότεναμ, που όμως άργησε να μπει στο κλίμα του αγώνα κι όταν το έκανε το γκολ του Χάρι Κέιν -8ο στην καριέρα του κόντρα στη Λίβερπουλ- δεν αποδείχθηκε αρκετό για να της φέρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Το ματς είχε γρήγορο τέμπο κυρίως χάρη στην ενέργεια με την οποία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο από το ξεκίνημα η ομάδα του Κλοπ επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό της. Κι όσο η μπάλα έφτανε με αξιώσεις στην περιοχή, αρκούσε μόλις μία στιγμή και για την ακρίβεια μία επαφή του «εκρηκτικού» Σαλάχ για να γίνει το 0-1 μόλις στο 11′.

Με συρτό σουτ στη δεξιά γωνία του Λιορίς ο Αιγύπτιος πέτυχε το 6ο τέρμα του στη σεζόν της Premier League και δεν έμεινε εκεί. Ακριβώς 30 λεπτά αργότερα είπε «ευχαριστώ» στον Έρικ Ντάιερ που του έβγαλε… ασίστ για το 0-2 πριν «κλείσει» το πρώτο μέρος. 125ο τέρμα στο αγγλικό πρωτάθλημα για τον άσο της Λίβερπουλ που «έπιασε» τον Ανελκά στην 16άδα των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στο Νησί.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Τότεναμ έγινε πιο απειλητική παίρνοντας ρίσκα στο παιχνίδι της αλλά στο πρώτο καλό της διάστημα από το 50 μέχρι το 60′ βρήκε μπροστά της τον Άλισον και στο δεύτερο (70′-85′) σκόραρε με τον Κέιν αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το υπέρ της μομέντουμ για να φέρει το ματς στα ίσια.

Αυτό ήταν το όγδοο τέρμα του Άγγλου διεθνή φορ στην καριέρα του με αντίπαλο την Λίβερπουλ, μετά από την ασίστ του Ντέγιαν Κουλουσέφσκι μόλις 1 λεπτό και 19 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο χορτάρι. Και μάλιστα στην επιστροφή του από τραυματισμό.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα στο ντέρμπι, η Λίβερπουλ σκαρφάλωσε στην 8η θέση όντας πλέον στο -7 (με ματς λιγότερο) από την 4η Τότεναμ (26β.) και τη θέση που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 5/11

Γούλβς – Μπράιτον 2-3 (12′ Γκέδες, 35′ πεν. Νέβες / 10′ Λαλάνα, 44′ Μιτόμα, 83′ Γκρος)

Λιντς – Μπόρνμουθ 4-3 (3′ πεν. Ροντρίγκο, 60′ Γκρίνγουντ, 68′ Κούπερ, 84′ Σάμερβιλ / 7′ Ταβερνίερ, 19′ Μπίλινγκ, 48′ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-1 (16′ Άλβαρες, 90+5′ πεν. Χάλαντ / 28′ πεν. Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπρέντφορντ 2-2 (20′ Γκιμπς-Γουάιτ, 90+6′ αυτ. Ζάνκα / 45+3′ πεν. Εμπεουμό, 75′ Γουισά)

Έβερτον – Λέστερ 0-2 (45′ Τίλεμανς, 86′ Μπαρνς)

Κυριακή 6/11

Tσέλσι – Άρσεναλ 0-1 (63′ Γκάμπριελ)

Άστον Βίλα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (7′ Μπέιλι, 11′ Ντιν, 49′ Ράμσεϊ / 45′ αυτ. Ράμσεϊ)

Γουέστ Χαμ – Κρίσταλ Πάλας 1-1 (20′ Μπενραχμά / 41′ Ζαχά)

Σαουθάμπτον – Νιούκαστλ 0-3 (35′ Αλμιρόν, 58′ Γουντ, 62′ Γουίλοκ)

Τότεναμ – Λίβερπουλ 1-2 (70′ Κέιν / 11′, 40′ Σαλάχ)