16.7 C

Δύσκολη νίκη με δέκα παίκτες για τη Μάντσεστερ Σίτι, με αυτογκόλ στο 96′ πήρε βαθμό η Νότιγχαμ (hls)

Έπαιζε με δέκα παίκτες από το 25′ αλλά ξανά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη. Η Μάντσεστερ Σίτι με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων επιβλήθηκε με 2-1 της Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή, αναμένοντας το τι θα κάνει η Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Τσέλσι.

Το γρήγορο γκολ που πέτυχε ο Άλβαρες με υπέροχη ενέργεια στο 16′ έδειχνε πως οι Πολίτες εύκολα ή δύσκολα θα έπαιρναν το τρίποντο απέναντι στους φιλοξενούμενους όμως η αποβολή του Κανσέλο άλλαξε τα δεδομένα στο 25′. Ο Πορτογάλος ανέτρεψε τον Γουίλσον και ο Αντρέας Περέιρα ευστόχησε σε πέναλτι.

Παρότι οι πρωταθλητές Αγγλίας έπαιζαν με παίκτη λιγότερο, είχαν την κατοχή της μπάλας και ευκαιρίες για να σκοράρουν. Ο Χάλαντ πέρασε αλλαγή στο τελευταίο ημίωρο (ξεπέρασε τον τραυματισμό του) και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων σκόραρε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (έκανε ανόητο πέναλτι στον Ντε Μπρόινε ο Ρόμπινσον) και έδωσε τη νίκη με το 18ο γκολ του στην ομάδα του.

Η Μπράιτον πανηγύρισε μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 3-2 στο Μολινό απέναντι στη Γουλβς και τη διατήρησε στον πάτο της βαθμολογίας. Το 2-2 στο πρώτο μέρος ήρθε να… διαταράξει στο 83ο λεπτό το υπέροχο γκολ των Γλάρων, με τον Μιτόμα (ο οποίος πέτυχε το δεύτερο γκολ) να γυρίζει στον Ουντάβ κι αυτός να βρίσκει τον Γκρος που πλάσαρε στο δεύτερο δοκάρι για το τελικό 2-3. Η Λιντς υπέταξε με ανατροπή με 4-3 την Μπόρνμουθ (η οποία είχε προηγηθεί με 1-3) με τον νέο της ήρωας, Κρισένσιο Σάμερβιλ, ο οποίος είχε σκοράρει και το γκολ της νίκης κόντρα τη Λίβερπουλ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Σάββατο 5/11

Γούλβς – Μπράιτον 2-3 (12′ Γκέδες, 35′ πεν. Νέβες / 10′ Λαλάνα, 44′ Μιτόμα, 83′ Γκρος)

Λιντς – Μπόρνμουθ 4-3 (3′ πεν. Ροντρίγκο, 60′ Γκρίνγουντ, 68′ Κούπερ, 84′ Σάμερβιλ / 7′ Ταβερνίερ, 19′ Μπίλινγκ, 48′ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-1 (16′ Άλβαρες, 90+5′ πεν. Χάλαντ / 28′ πεν. Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ – Μπρέντφορντ 2-2 (20′ Γκιμπς-Γουάιτ, 90+6′ αυτ. Ζάνκα / 45+3′ πεν. Εμπεουμό, 75′ Γουισά)

Έβερτον – Λέστερ (19:30)